Článek
Na středeční termín se podle mluvčí Cermatu Jany Patákové přihlásilo 277 uchazečů o studium na víceletých gymnáziích a 538 zájemců o čtyřleté obory. Ve čtvrtek k testům míří 274 žáků, kteří chtějí na osmiletá a šestiletá gymnázia, a 413 adeptů ke studiu čtyřletých oborů.
V náhradním termínu čekají žáky stejně jako v termínu řádném dva testy, a to z českého jazyka a literatury a z matematiky.
Jednotné zkoušky se na celkovém hodnocení přijímacího řízení musí podílet alespoň ze 60 procent, u sportovních gymnázií ze 40 procent. Zbytek mohou tvořit požadavky stanovené školou.
Pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, kteří chtějí studovat střední školu v ČR, není z rozhodnutí MŠMT test z češtiny povinný. O jeho vynechání mohli požádat při podání přihlášky. Znalost jazyka se u ukrajinských utečenců může ověřovat ústním pohovorem. Test z matematiky mohou mít děti z Ukrajiny přeložený do ukrajinštiny. Podle Cermatu se k němu přihlásilo 2611 ukrajinských azylantů, většina zkoušku vykonala v řádném dubnovém termínu.
Celkem se k jednotným přijímacím zkouškám podle Cermatu letos přihlásilo 116 031 dětí. To je o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé.
Odevzdat zápisový lístek
Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy. Zkoušky na čtyřleté obory se v řádném termínu konaly 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Výsledky testů z těchto termínů předal Cermat ředitelům škol 28. dubna, seznam přijatých zájemců o studium školy zveřejňovaly do 3. května.
Úspěšní uchazeči mají 10 dní od zveřejnění výsledků na to, aby do školy, kterou chtějí navštěvovat, odevzdali tzv. zápisový lístek.
Školy, kde se dělají zkoušky v náhradních termínech, by měly pro zájemce držet volná místa. Pokud u testů neuspějí, nebo se nakonec rozhodnou pro jinou školu, může ředitel zbývající místa doplnit žáky pod čarou, jejichž rodiče podali odvolání proti nepřijetí.
Kvůli silnému populačnímu ročníku jsou letos v některých regionech a oborech problémy s kapacitou míst.