Článek
Soukromá loď Endeavour se poprvé na oběžnou dráhu podívala loni v květnu s testovací dvoučlennou posádkou, první stupeň nosné rakety k ISS vynesl čtyři astronauty loni v listopadu. Oboje patří společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska.
Téměř 24hodinové putování
Zhruba dvě a půl minuty po pátečním startu se oddělil první stupeň Falconu, který o přibližně sedm minut později přistál na mořské plošině nazvané Of Course I Still Love You v Atlantiku, jak SpaceX potvrdila.
Z ISS se na Zemi vrátili dva ruští kosmonauti a americká astronautka
Od druhého (horního) stupně Falconu 9 se Crew Dragon Endeavour odpoutal ve 12:01 našeho času, tedy 12 minut po zážehu motorů ke startu. Ke staničnímu modulu Harmony se Endeavour má připojit po necelých 24 hodinách cesty, v sobotu v 11:10 SELČ.
"Glad to be back in space for all of us." - @Astro_Kimbrough. The second stage has separated, and the @SpaceX Crew Dragon spacecraft with four astronauts aboard is in orbit, and on the way to the @Space_Station. pic.twitter.com/ygzlgtVjWd
— NASA (@NASA) April 23, 2021
Modul Endeavour každopádně v pátek dosáhl již necelých deset minut po startu oběžné dráhy ve výšce takřka 200 kilometrů a s rychlostí 27 000 km/h má v příštích hodinách naplánovaných pět manévrů, které plavidlo nasměrují k dráze ISS, která obíhá asi 400 km nad povrchem naší planety.
Posádku nynější mise tvoří americký astronaut Shane Kimbrough a jeho kolegyně Megan McArthurová, japonský astronaut Akihiko Hošide a francouzský Thomas Pesquet.
(2/3) Posádku mise #Crew2 tvoří americký astronaut Shane Kimbrough a jeho kolegyně Megan McArthur, japonský astronaut Akihiko Hošide a evropský astronaut Thomas Pesquet. Posádka je to velmi zkušená a na oběžnou dráhu ani jeden z členů nemíří poprvé. pic.twitter.com/Y6un361gIL
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 23, 2021
Podle popularizátora kosmonautiky a astronoma Michala Václavíka z České kosmické kanceláře jde o velmi zkušené členy, z nichž ani jeden na oběžnou dráhu neletí poprvé – pouze McArthurová zatím nebyla na palubě ISS.
„Její první kosmická mise byla totiž pátou a poslední servisní výpravou k Hubbleovu kosmickému dalekohledu,” vysvětlil Václavík.
Na ISS budou do podzimu
Astronauti americké vesmírné agentury NASA McArthurová a Kimbrough, Pesquet z Evropské kosmické agentury (ESA) a Hošide z japonské JAXA měli původně odstartovat z Floridy ve čtvrtek ve 12:11 SELČ, odlet však zmařily nepříznivé povětrnostní podmínky nad Atlantským oceánem, které by mohly způsobit potíže v případě nepovedeného startu a nouzového přistání.
Na ISS zamířila nová posádka, loď se připojila ke stanici na orbitě
„Crew Dragon je každopádně vybavený novým tepelným štítem, jsou vyměněny některé ventily, robustnější vnější panely umožňují přistání v horším počasí, částečně upraveny jsou únikové motory SuperDraco a jejich nádrže, vyměněny padáky,” popsal pro Novinky Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti.
Nový milník v dobývání vesmíru. Soukromá loď Crew Dragon míří k ISS
Soukromá vesmírná loď přivezla k ISS čtyři astronauty
„Megan McArthurová je manželkou astronauta Roberta Behnkena a bude sedět přesně v tom samém křesle stejné lodě jako při zkušební misi CrewDragon DM-2 její manžel v loňském roce,” doplnil Halousek jednu zajímavost.
Zmínil, že na ISS loď navíc veze i přes 200 kilogramů drobnějšího nákladu.
After final confirmation from the Crew-2 astronauts that they're ready to go to space today, the hatch is closed on the @SpaceX Crew Dragon Endeavour spacecraft: pic.twitter.com/t27nhwngiI
— NASA (@NASA) April 23, 2021
Astronauti pod vedením Kimbrougha na ISS stráví přes šest měsíců, podle Halouska se mají vydat zpět na zemský povrch nejdříve 31. října. Aktuálně nahradí čtyři kolegy, kteří se mají na Zemi vrátit příští středu. Pokud by v pátek start nevyšel, jako záložní termín je stanoveno pondělí 26. dubna.