Hlavní obsah

Na ISS je momentálně 11 lidí. Podívejte se na video s přivítáním nových astronautů

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kotví od neděle 27. srpna vesmírná loď Crew Dragon Endurance americké soukromé společnosti SpaceX. Na stanici dopravila čtyři astronauty ze čtyř zemí, v orbitálním komplexu je nyní 11 osob. Agentura Reuters zprostředkovala video s příletem a uvítáním nového osazenstva.

Na ISS dorazila nová posádka ze čtyř zemíVideo: Reuters

Článek

Loď odstartovala z Floridy v sobotu 26. srpna. Nedělní autonomní dokovací manévr u staničního modulu Harmony dokončila loď Crew Dragon Endurance s misí Crew-7 krátce před 15:30 SELČ. V tu chvíli se ISS nacházela ve výšce 400 kilometrů nad územím Austrálie.

Jak jsme již informovali, k posádce na ISS se v rámci mise Crew-7 připojili Američanka Jasmin Moghbeliová (NASA), Dán Andreas Mogensen (ESA), Japonec Satoši Furukawa (JAXA) a Rus Konstantin Borisov (Roskosmos).

Podle vesmírného úřadu NASA bude mezinárodní posádka provádět vědecké experimenty - bude např. zkoumat fyziologické aspekty spánku astronautů, rovněž je v plánu sběr mikrobiálních vzorků z vnitřku ISS.

Návrat mise Crew-6

Loď, která je na oběžnou dráhu vynesla, zůstane u ISS do poloviny února. Za pár dní se vrátí na Zemi se čtyřmi členy mise Crew-6, kteří jsou na stanici od března, jiné plavidlo Crew Dragon.

Na vesmírné stanici je každopádně díky novým posilám přechodně celkem 11 obyvatel.

Po odletu posádky Crew-6, kterou tvoří Američané Stephen Bowen a Warren Hoburg, zástupce ruské agentury Roskosmos Andrej Feďajev a astronaut ze Spojených arabských emirátů (SAE) Sultán Nijadí, to bude opět sedm lidí.

Odpojení Crew Dragonu od stanice s misí Crew-6 je naplánováno na pátek 1. září v 15:05 SELČ, přistání do vod Mexického zálivu poblíž pobřeží Floridy pak na sobotu 2. září v 15:38 SELČ.

Mezinárodní kosmická stanice je společným projektem americké NASA, ruského Roskosmosu, evropské ESA, Japonska a Kanady. V souvislosti se zavedením rozsáhlých protiruských sankcí kvůli ruské invazi na Ukrajinu ale dala Moskva najevo, že pro ni ISS nemá dlouhodobou budoucnost, a oznámila, že chce vybudovat svou vlastní orbitální stanici.

Výběr článků

Načítám