Článek
Oba turisté poletí jednou lodí typu Sojuz a start se očekává do roku 2021, o ceně se Roskosmos nezmínil. Plavidlo je pak má dopravit na ruskou část ISS, podle serveru Yahoo bude let určitě pilotovat profesionální ruský kosmonaut.
Ruské podniky již zahájily výrobu patřičné kosmické lodi s posádkou Sojuz-MS a nosné rakety Sojuz-2 pro tyto účely. Práce na vytváření zařízení budou sponzorovány vesmírnými turisty.
Zatím jich tam bylo sedm
Space Adventures na svém webu připomněla, že už zorganizovala osm soukromých letů k ISS. Prvního turistu vesmírná stanice přivítala před 18 lety, Dennis Tito za to zaplatil 20 milionů dolarů (asi 450 milionů korun).
Ve spolupráci s Roskosmosem v minulosti do vesmíru vyslala sedm turistů a jeden z nich, Američan maďarského původu Charles Simonyi, si zaplatil dva lety. Cena za kosmický výlet se pohybovala v rozmezí 20 až 30 milionů dolarů (460 milionů až 680 milionů Kč). Na ISS již pobývalo 150 lidí, převážně samozřejmě astronautů.
Americké přípravy na turistické lety do vesmíru |
---|
Bransonův raketoplán se poprvé letmo dotkl vesmíru |
Blue Origin provedl suborbitální let pro NASA |
Poslední let jako součást programu pro „běžné smrtelníky“ či lépe řečeno amatéry se ale podle ruské státní zpravodajské agentury TASS uskutečnil v září 2009, od té doby nic. Tehdy šlo o Kanaďana Guye Lalibertého, zakladatele cirkusové a zábavní společnosti Cirque du Soleil.
Americká společnost Space Adventures nové pokračování spolupráce s ruskou vesmírnou agenturou, jejímž cílem je učinit vesmírné lety cenově dostupnějšími, také potvrdila.
Další turismus, tentokrát po Gagarinově trase
Roskosmos navíc dle agentury TASS plánuje pro platící zákazníky pořádat i vesmírné lety po trase, kterou v dubnu 1961 v lodi Vostok 1 absolvoval první člověk v kosmu – Jurij Gagarin.
„Spouštíme projekt letů kolem Země po krátké Gagarinově trase, což umožní zkrátit čas na přípravu zájemců, kteří si přejí na naši planetu shlížet z vesmíru,“ napsal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin na Twitteru.
Это первый контракт на полёт космонавтов-любителей за 10-летний период отсутствия туристов на борту МКС.
— Дмитрий Рогозин (@Rogozin) 19. února 2019
Также запускаем проект облёта Земли по короткому "гагаринскому" маршруту, что позволит сократить сроки подготовки к полёту желающих увидеть нашу планету из космоса. https://t.co/4uIZUJwYWB
Rogozinovy informace o smlouvě s Američany i o jiném zmíněném projektu, letech po Gagarinově trase.
Sovětský kosmonaut Gagarin se stal prvním člověkem, který letěl do vesmíru. Cesta trvala 108 minut a on při ní jednou obletěl Zemi. Formálně ovšem kompletní oblet Země nedokončil, neboť přistál západně od Bajkonuru, odkud startoval. German Titov, který letěl v srpnu jako druhý sovětský kosmonaut, Zemi obletěl 17krát a ve vesmíru strávil 25 hodin.
Krátce po Gagarinovi provedli kosmický let také Američané: Alan Shepard ale nedosáhl oběžné dráhy, letěl po balistické křivce. Prvním Američanem, který se dostal na oběžnou dráhu kolem Země, byl v roce 1962 John Glenn. Planetu obletěl třikrát.