Článek
„Od první chvíle, kdy jsme to slyšeli, nás to vrátilo zpět do roku 1986,“ sdělil Michael Ciannilli, který má v NASA na starosti agendu obou ztracených raketoplánů – Challengeru a Columbie, která se rozpadla při tragickém návratu roku 2003.
Velký kus Challengeru se našel zabořený do písku na dně oceánu. Podle Ciannilliho jde od nehody o vůbec největší nalezenou část.
Section of destroyed shuttle Challenger found on ocean floor. https://t.co/tLD6nX2vYz #Challenger
— News/Talk 840 (@kxnt) November 10, 2022
Jako první na zbytek raketoplánu upozornil tým televizních dokumentaristů v březnu, když pátral po vraku letadla z 2. světové války.
NASA s pomocí videa nedávno ověřila, že jde o kus raketoplánu, který se rozpadl krátce po startu 28. ledna 1986. Mezi mrtvými byla i Christa McAuliffeová, jež byla první učitelkou, která se vydala do vesmíru, napsala agentura Reuters.
Menurut portal History, Challenger tidak meletup sebaliknya ‘letupan’ yang dilaporkan adalah bebola api yang terbentuk daripada cecair oksigen dan hidrogen akibat kebocoran tangki simpanan cecair pembakar itu.
— Yon ❼ (@Amrlamnnn) November 6, 2022
+ pic.twitter.com/mCIyVA2gsG
Viditelný zbytek raketoplánu měří 4,5 na 4,5 metru, ale je zřejmě větší, protože další část pokrývá písek. Jsou na něm patrné termální destičky, takže jde podle všeho o spodní část raketoplánu, uvádějí odborníci.
Fragment zatím zůstane na dně oceánu poblíž floridského pobřeží a v blízkosti mysu Canaveral a NASA zváží, jak bude postupovat dál. Nález je majetkem americké vlády.
O nálezu dostaly zprávu rodiny všech mrtvých členů posádky. Stanice History Channel o něm má odvysílat dokument 22. listopadu.