Článek
Na 11. února každoročně připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů. Cílem tohoto dne je upozornit na roli žen na vědě a také podpořit jejich zapojení do vědecké a výzkumné činnosti.
Podle dat Českého statistického úřadu za rok 2023 pracovalo v oblasti vědy a techniky 43 tisíc žen a 115 tisíc mužů, jejichž počet je v porovnání se ženami dvojnásobný. Pokud se podíváme na zastoupení žen podle oborů, pouze 15 procent žen působí v technických vědách a 25 procent v přírodních vědách. Nejblíže k rovnému zastoupení žen ve výzkumu jsou lékařské vědy, kde podíl žen dosahuje 48 procent.
Ženy sice v roce 2020 tvořily podíl 61 procent z celkového počtu studujících na magisterském stupni studia, podíl výzkumnic byl ale jen 28 procent. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi z roku 2019 má Česká republika nejnižší podíl žen mezi výzkumnými pracovníky ze všech členských zemí EU.
Roboti si to ve Zlíně rozdávali v sumo a ve sledování čáry
Výzkum v technologických oborech je přitom klíčový pro rozvoj inovací v dnešní digitalizované době. Počet specialistek a absolventek v technických oborech se ale nepromítá do jejich zaměstnanosti, kdy například v oblasti umělé inteligence je ženami obsazeno zhruba každé páté místo.
Kromě stále přetrvávajícího stereotypního rozdělení oborů na „ženské“ a „mužské“ ženy narážejí také na tzv. skleněný strop, kdy se s postupem profesní dráhy v akademické sféře genderové nerovnosti zvětšují. Ve vedení veřejných výzkumných institucí je tak pouze 7 % žen.
Práce s mikroskopem, programování i laserová laboratoř
Program akce pro středoškolačky organizuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT. Oproti minulému roku přibyla dvě nová cvičení. V jednom z nich si studentky budou moci vyzkoušet práci s elektronovým mikroskopem a ve druhém se podívají na laserové pracoviště.
Dopolední program bude zahájen přednáškami o elementárních částicích, následovat bude přednáška s názvem „Můžeme důvěřovat své kalkulačce?“. Studentka kybernetiky a robotiky účastnicím akce představí svůj projekt, kdy vyvíjela aplikaci pro řízení osobního automobilu pomocí tabletu.
Odpoledne proběhnou různé vědecké workshopy, kde se studentky např. dozvědí, jak probíhá analýza dat z velkého hadronového urychlovače LHC v evropské laboratoři pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku. Zavítají také do laserového centra.
Observatoř zachytila částici, která překonala energii z urychlovačů. Její původ je záhadou
„V rámci cvičení si bude možné vyzkoušet práci v laserové laboratoři – zaměříme se na interferenční jev, který prozkoumáme prostřednictvím tzv. Mach-Zehnderova interferometru,“ říká Ing. Dominika Jochcová, která povede tento workshop. Další z workshopů nabídne programování v jazyce Python nebo programování kráčejícího robota.
Podrobný program a registrační formulář, který je potřeba vyplnit do 31. ledna, naleznete na stránkách ČVUT. Tuto středu je tedy poslední možnost.