Článek
Dinosaurus, kterého vědci z britské Southamptonské univerzity pojmenovali Vectaerovenator inopinatus, měl nezvykle duté, a tedy lehké kosti.
Experti tvrdí, že odhalené „vzduchové vaky“ v kostech, které se vyskytují také u moderních ptáků, byly jakýmsi prodloužením plic a pravděpodobně pomáhaly pohánět dýchací systém a zároveň dělaly celou kostru lehčí.
„Kostra živočicha musela být poměrně křehká,“ konstatoval podle agentury Reuters doktorand Chris Barker, který je vedoucím studie popisující nový druh.
O kosti nálezci „zakopli“ nezávisle na sobě
Čtyři zkameněliny patrně obratlů našli nezávisle na sobě tři muži na pláži Shanklin na jihovýchodě ostrova Wight. Své objevy odevzdali v místním muzeu zaměřeném na dinosauří fosilie.
Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes sužuje lidi
„Domníval jsem se, že jsou speciální, tak jsem je vzal do muzea,“ uvedl jeden z objevitelů Robin Ward, který ostrov ležící při jižním pobřeží Anglie navštívil se svou rodinou. „Ihned poznali, že je to něco vzácného, a zeptali se mě, zda bych je muzeu nevěnoval, aby je mohli plně prozkoumat,“ dodal.
Vědci se spletli. „Nejmenší dinosaurus“ je jen ještěrka
„Procházel jsem se po pláži, kopal do kamínků a najednou jsem našel něco, co vypadalo jako dinosauří kost,“ popsal další nálezce Paul Farrell. Podle svých slov byl v šoku, když zjistil, že by to mohl být nový druh.