Článek
Vznik obří kry odborníci popisují jako další etapu procesu pozorovaného řadu let. Základna Halley se nachází přímo na Bruntově ledovci a britští vědci tak mají o jeho vývoji přehled.
„Platí to i v současnosti, kdy na polární stanici nikdo není, neboť pohyb ledu sleduje automatizovaný systém, který odesílá data do Británie,“ sdělila ředitelka BAS Jane Francisová.
Pracovníci BAS údajně poprvé detekovali vznik masivních prasklin v ledovci, který pluje na Weddellově moři, téměř před deseti lety. Signály, že se blíží významný případ tzv. telení, pak začaly přicházet loni v listopadu, když se relativně nová trhlina na sever od základny začala přibližovat k již existující mezeře v ledu.
BAS glaciologist Ollie Marsh shows how the new iceberg #A74 recently calved of the #BruntIceShelf is drifting with the tides 👇 https://t.co/tadDbzwMop
— British Antarctic Survey (@BAS_News) February 27, 2021
Glaciolog Oliver Marsh ukazuje, jak se obří kra oddělila od Bruntova šelfového ledovce.
Během ledna se tato trhlina prodlužovala severovýchodním směrem rychlostí až jeden kilometr denně a razila si cestu 150 metrů tlustým plovoucím ledovým šelfem. Kra se utvořila, když se ráno 26. února trhlina za několik hodin rozšířila o několik stovek metrů.
Zničení polární stanice se neočekává
Dopady takových jevů jsou podle výzkumníků nepředvídatelné, vznik nové kry by ale nemusel ovlivnit chod polární stanice Halley. „V následujících týdnech a měsících se může ledová kra vzdálit, anebo by se mohla dostat na mělčinu a zůstat blízko ledovci Brunt,“ poznamenala Francisová.
Stanice Halley se nachází jen něco málo přes 20 kilometrů od místa odlomení – i proto funguje podle BBC již od roku 2017 v omezeném provozu, když byla takto blízko od výhrůžně vypadající praskliny.
Brunt Ice Shelf: Big iceberg calves near UK Antarctic base https://t.co/lr8id2yQW6
— BBC Science News (@BBCScienceNews) February 26, 2021
Přesto se tedy neočekává, že by daná výzkumná stanice, nacházející se rovněž na 150 metrů tlustém ledovém šelfu Brunt, byla touto událostí nějak zasažena. A to konkrétně z toho důvodu, že stojí v oblasti ledové police, která je stále spojena s kontinentem, doplňuje agentura Reuters.
V roce 2017 došlo v Antarktidě k utržení ještě výrazně větší ledové masy – od tamního ledovce Larsen C „odpadla“ kra o rozloze 5800 km3. Později se podle televize CNN rozdělila na nejméně dva základní kusy, které se pak vyskytovaly jihovýchodně od neobydleného ostrova Jižní Georgie, stovky kilometrů od Antarktidy.