Článek
Upozornil na to server TwistedSifter.
Jezera známá jako termokrasová neboli rozmrzající vznikají, když věčně zmrzlá půda – tedy tzv. permafrost – rozmrzne v důsledku stoupajících teplot, povolí a propadne se. Nově vzniklou propadlinu nakonec zaplní voda a vytvoří jezero, které se hemží bakteriemi, jež vylučují metan.
Thawing ice caps are creating brand new lakes in Alaska, but unlike the rest of the state’s gorgeous scenery, tourists probably won’t be flocking to see them anytime soon.https://t.co/rLlsM9V374 @TwistedSifter #Permafrost #Sinkholes #Methane #Sinkholes #BigTrailLake #ThawLakes
— activist360 (@activist360_co) October 15, 2022
Metan je silný skleníkový plyn, tudíž jezera dále podporují klimatickou krizi, kvůli které vznikla.
Býval tam les
Na tato nově vznikající jezera se zaměřil projekt amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Arctic Boreal Vulnerability Experiment (ABoVE).
Daný projekt zkoumá vznik tzv. termokrasových jezer, aby zjistil, jak mohou ovlivňovat širší životní prostředí. Jedno z nově vzniklých jezer, Big Trail Lake, na svém blogu popsala ekoložka projektu ABoVE Katey Walterová Anthonyová.
Tání arktické půdy, která nikdy neměla roztát, ohrožuje celý svět, tvrdí studie
„Toto jezero rozhodně před 50 lety neexistovalo,“ zmínila v prohlášení na webu NASA ekoložka Walterová Anthonyová.
Příslušná pracovnice instituce University of Alaska Fairbanks rovněž připomněla, zatímco její kajak kroužil po tomto jezeře, jednu zajímavost. „Před několika lety zde byla půda asi o tři metry výše a byl tu smrkový les,“ konstatovala podle vědeckého serveru Phys.org.
„U jezera Big Trail Lake to vypadá, jako byste úplně poprvé otevřeli dvířka mrazáku a dali všechno jídlo mikrobům, aby ho rozložili. A ti při jeho rozkládání vyvrhují metan,“ uvedla dále.
Permafrost taje po celém světě extrémní rychlostí a v jezeře Big Trail produkují bakterie tak velké množství plynu, že jsou na něm vidět bubliny stoupající k hladině.
Dávná jezera jsou „klidnější“
Jak věčně zmrzlá půda taje a bakterie znovu ožívají, vypouštějí skleníkové plyny, které se dostávají do atmosféry, zadržují teplo a přispívají k dalším klimatickým změnám – metan je při zadržování tepla více než 25krát účinnější než oxid uhličitý.
Švýcarské ledovce se letos kvůli oteplování zmenšily nejvíce za 100 let
Vysoké hladiny plynu vydávají pouze novější jezera, která se objevila před méně než 50 lety – jako je právě Big Trail. Tato termokrasová jezera vznikla během posledního půlstoletí a neustále chrlí bubliny naplněné metanem.
Alaska's newest lakes are belching methane as permafrost thaws https://t.co/oqtqJoJX5w
— Prof Jamie Woodward (@Jamie_Woodward_) September 24, 2022
Jiná arktická jezera jsou stará stovky nebo tisíce let a mikrobům v nich došla organická hmota permafrostu. Výsledkem je, že tato stará jezera neuvolňují tolik metanu jako ta novější, vysvětluje NASA.