Článek
Pokud se na růst mezd podíváme z dlouhodobějšího hlediska, jsou rozdíly výraznější. V průběhu let 2009 až 2016 nejvíce vzrostly mzdy vrcholového vedení, a to o 29 procent.
V pomyslném žebříčku se na druhé příčce umístili se sedmnáctiprocentním nárůstem kvalifikovaní techničtí zaměstnanci a nižší a střední manažeři. V těsném závěsu za nimi skončili kvalifikovaní zaměstnanci v netechnických oborech s šestnáctiprocentním zvýšením.
Skokové navýšení platů se nekonalo
Nejnižšího růstu mezd (osm procent) se dočkali administrativní pracovníci, následovali zaměstnanci ve službách (10 procent) a pomocní pracovníci (12 procent).
„Nezaměstnanost v České republice dosahuje rekordně nízkých hodnot, počet reálně dostupných lidí na trhu se snižuje a v mnoha oborech lidé opravdu citelně chybějí. I vlivem toho mzdy v letošním roce rostou, ale ke skokovému navýšení platů, předpovídanému některými ekonomy, nedošlo. Firmy nicméně více investují do udržení kvalitních zaměstnanců, a to nejen prostřednictvím různých benefitů, ale také podporou rozvoje lidí, jejich vzdělávání a zlepšením pracovního prostředí,“ vysvětluje Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.
Nejvyšší mzdy jsou v bankovnictví
Z pohledu regionů vzrostla v dlouhodobém horizontu v období 2009 až 2016 nejvíce mzda v Plzeňském kraji, a to o 26 procent. Následují kraje Středočeský a Liberecký s 23procentním růstem, o 22 procent si polepšili zaměstnanci v Jihomoravském kraji.
Nejnižší, 17procentní nárůst, byl zaznamenán ve Zlínském kraji a překvapivě také v Praze.
Ve kterých oborech jsou v letošním roce zaměstnanci oceňováni nejvíce? Nejvyšší průměrné mzdy jsou v bankovnictví a pojišťovnictví, následují pracovníci informačních technologií – „ajťáci“.
Naopak nejméně vydělávají lidé ve službách, zejména v pohostinství a ubytovacích službách, administrativní a podpůrní pracovníci.