Článek
Blackwell se opírá o sérii paměťových testů, prováděných u 4500 mužů a žen ve věku 48 až 90 let. Získané výsledky však neplatí jen pro starší generaci. I dívky na základní škole mají podle Blackwella lepší paměť než chlapci (snad také proto se ženy učí nazpaměť raději než muži a častěji uspějí na vysokých školách).
Důvod, proč je ženský „pamatovák“ lepší než mužský, zůstává zahalen tajemstvím. Britští vědci jen spekulují, že to může mít něco společného buď s hormony nebo s tím, jak funguje mužský a ženský mozek.
Výzkum podle Blackwella umožní lépe pochopit příčiny Alzheimerovy nemoci a jiných projevů demence. Dovolí také přesněji určit rané příznaky poruch paměti.
Britský vědec ale upozorňuje, že výzkum má také širší důsledky. „Ve vědecké literatuře bylo demonstrováno, že ženy překonávají muže v testech jazykových funkcí, zatímco muži předstihují ženy v úkolech spjatých s prostorovými funkcemi. V této studii jsme však použili měřítko paměti, které je prostorové, přičemž ženy důsledně překonávaly muže,“ řekl.
Použitý test spočíval v tom, že testovaní nejdříve viděli na obrazovce rámečky, které se jeden po druhém „otevíraly“. V jednom či více z nich byl nějaký barevný útvar. Na další obrazovce pak měli lidé určit, kde se skrýval jaký útvar.