Článek
Nosná raketa Falcon 9 se satelity Starlink odstartovala v úterý ráno místního času z amerického Kennedyho kosmického střediska na floridském Mysu Canaveral.
Deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/x83OvjB4Pa
— SpaceX (@SpaceX) October 6, 2020
Družice se od nosiče zdárně oddělily a na svou oběžnou dráhu se začaly umísťovat zhruba 61 minut po vzletu rakety, informovala agentura AP.
Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship pic.twitter.com/Jpkeiw9dIn
— SpaceX (@SpaceX) October 6, 2020
Ještě předtím se nyní použitý první stupeň rakety Falcon 9, který se využil už dříve, po splnění úkolu vrátil na Zemi, když bez problémů dosedl v Atlantském oceánu na firemní přistávací plošině pojmenované Of Course I Still Love You.
Musk poslal do vesmíru další sérii 60 družic Starlink
Předchozí sadu Starlinků vynesla firma SpaceX do vesmíru zhruba před měsícem, konkrétně 3. září.
Odklady letů a obavy astronomů
Počet satelitů Starlink chce Muskova společnost rychle zvyšovat. Letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům – mimo jiné z důvodu současné epidemie koronaviru či počasí – není snadné.
Falcon 9 launches 60 Starlink satellites to orbit, completing SpaceX's 43rd flight of a previously flown rocket booster pic.twitter.com/QHPxX1sac2
— SpaceX (@SpaceX) October 6, 2020
Cílem původně bylo do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části Spojených států a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.
To se nezamlouvá astronomům, kteří se obávají, že potenciálně vzniklé „kosmické smetí” bude značně narušovat jejich vědecká pozorování oblohy.