Článek
Těm se podařilo knězův hlas zrekonstruovat za použití technologie 3D tisku. Nejprve vytvořili několik skenů jeho těla a podle něj následně vymodelovali jeho hlasové ústrojí, které pak vytiskli. To následně napojili na elektrolarynx, který u lidí se ztrátou hlasu plní funkci hlasivek, informoval odborný magazín Scientific Reports.
Spíš bečení ovce než lidský hlas
„Vyrobili jsme zvuk Nesyamuna, který by vydával ve stavu, v jakém je v sarkofágu. Není to jeho hlas, protože on samozřejmě nemluví,“ vysvětlil britskému listu The Guardian spoluautor studie David Howard z University of London důvod, proč výsledný zvuk připomíná spíš bečení ovce. Velikost hrtanu dle badatelů ukazuje na to, že knězův hlas byl o něco málo vyšší, než je obvyklé u současných mužů.
Vědci vybrali Nesyamunovo tělo i proto, že se zachovalo v mimořádně dobrém stavu, i tak museli ale část dotvořit – horní patro zcela chybělo a jazyk byl seschlý.
„Později bychom rádi vyvinuli program, který by umožnil vytvářet různé hlásky a poté snad i slova,“ řekl Guardianu archeolog John Schofield z University of London. „Představte si, že jdete do muzea a uslyšíte tam tři tisíce let starý hlas. Takovou věc si zapamatujete na hodně dlouho,“ dodal s tím, že objev by mohl vtáhnout veřejnost do světa starého Egypta zcela novým způsobem.
Trenckova mumie v kapucínské hrobce je kompletní i s ukradeným prstem
Zajímavostí přitom je, že Egypťané věřili, že budou moci mluvit i po smrti, aby mohli bohy přesvědčovat, že vedli řádný život, a jejich duše mohla v klidu odejít na věčnost. „Pokud ve zkoušce neuspěli, zemřeli podruhé věčnou smrtí,“ řekla archeoložka Joann Fletcherová z University of York. Přání, aby mohl po smrti mluvit, je proto zvěčněno i na Nesyamunově sarkofágu. „Svým způsobem jsme jeho přání splnili,“ podotkl Schofield.
Ostatky přečkaly i nálet nacistů
Nesyamun žil za vlády faraona Ramese XI. na počátku 11. století před naším letopočtem. K provádění rituálů v chrámovém komplexu v Thébách přitom dle vědců musel být obdařen zvučným hlasem.
Vamberecké mumie hledají domov
Jeho mumie byla nalezena v roce 1824, vědci později došli k závěru, že zemřel zhruba v padesáti letech kvůli silné alergické reakci, zřejmě po bodnutí jedovatým hmyzem. Šťastná náhoda naopak způsobila, že Nesyamunovy ostatky v pořádku přečkaly druhou světovou válku. Mumie totiž byla z muzea v britském Leedsu přemístěna jen krátce předtím, než budovu v roce 1941 bombardovalo německé letectvo.