Článek
„Rychlé rádiové záblesky jsou tak jasné, krátké a přicházejí z takové dálky, že jsme nenašli žádný přírodní zdroj, z něhož by mohly pocházet. Možnost, že je to produkt inteligence, si zaslouží zvážení a prověření,“ píše Loeb na stránkách ústavu.
Takzvaných rychlých radiových záblesků si lidé poprvé všimli v roce 2007 a od té doby matou vědce z celého světa. Teleskopy je zachycují vždy jen po několik milisekund, pak se náhle ztratí. [celá zpráva]
Za deset let jich obří teleskopy, jako je observatoř Parkes v Austrálii nebo Arecibo v Portoriku, zachytily ani ne dvě desítky. A jediné, co o nich vědci dokážou s určitostí říci, je fakt, že jsou extrémně silné a přicházejí k nám z trpasličí galaxie v oblasti souhvězdí Vozky vzdálené tři miliardy světelných let.
Hmotnost této galaxie dosahuje pouhého procenta hmotnosti Mléčné dráhy. A to, že pozemské radioteleskopy zachytily signál z takové dálky a z tak malé galaxie, svědčí o tom, že ho produkuje extrémně silný zdroj energie.
Loeb a jeho kolega z Harvardovy univerzity Manasvi Lingam vypočítali, že pokud by mimozemšťané sestrojili obří radiový vysílač velký jako dvě zeměkoule, mohl by z nejbližší hvězdy absorbovat dostatek solární energie potřebné k radiovému záblesku, který by byl zaznamenán i na Zemi. Taková technologie je sice daleko za schopnostmi lidstva, podle Loeba a Lingama ale neodporuje lidem známým zákonům fyziky.
Jako jedno z pravděpodobných vysvětlení se zmiňovaným vědcům jeví možnost, že mimozemšťané gigantickými výboji před třemi miliardami let urychlovali své vesmírné lodě.