Článek
„Těším se, že se stanu svědkem historického dne, který znamená začátek nové éry komerčních lunárních misí,“ uvedl v tiskové zprávě šéf ispace Takeši Hakamada.
Přistávací modul Hakuto-R do vesmíru loni v prosinci vynesla z kosmodromu na Floridě raketa Falcon 9 rovněž soukromé vesmírné společnosti SpaceX. Modul při dlouhé cestě využil gravitaci Země a Slunce, a nesl tak méně paliva.
“Our M1 lander remains in a stable orbit around the Moon. As Ground Controllers, we work to maintain communication with the lander and prepare for tasks and events such as Moon occultations, which is when the Moon comes between the Earth and the lander." (1/2) pic.twitter.com/gcme4IWANk
— ispace (@ispace_inc) April 5, 2023
Na měsíční orbitě od března
Hakuto-R krouží na lunární oběžné dráze od března. Pokud vše půjde podle plánu, přistávací, 2,3 metru vysoký modul dosedne na povrch Měsíce v oblasti kráteru Atlas 25. dubna okolo 18:40 SELČ.
Raketa Falcon 9, jež má k Měsíci vynést lunární vozítko Rašíd, odstartovala
Na palubě je kromě lunárního vozítka Rašíd ze SAE i menší robot vyrobený japonskou vesmírnou agenturou JAXA a japonským výrobcem hraček Tomy.
Dopravit technologii na Měsíc, který se od Země nachází asi 400 tisíc kilometrů, se zatím podařilo jen Spojeným státům, Rusku a Číně v rámci oficiálních vládních programů.
Prvním lidským výtvorem, který dosáhl povrchu Měsíce, se stala v září 1959 sovětská sonda Luna 2. Ta na Měsíc dopadla. Za první zařízení vyrobené člověkem, které na Měsíci měkce přistálo, je pak považována sonda Luna 9 z roku 1966.