Článek
Vedoucí projektu Larry Rosen si pro svůj pokus vybral 163 studentů. Rozdělil je do třech skupin, a to na příležitostné, pravidelné a náruživé uživatele mobilů.
Účastníci pokusu museli odevzdat svůj přístroj a být v tiché místnosti. Už po deseti minutách bylo 90 procent uživatelů neklidných a nesoustředěných a jejich neklid neustále narůstal.
„Uživatelé si mobil zosobňují a závislost se vyvine rychleji a je intenzivnější,“ varoval Joel Edwards, ředitel kalifornské kliniky Morningside Recovery.
Má to už i diagnózu
Extrémní projev tohoto chování je podle vědců nomofóbie, tedy panický strach z toho, že by se dotyčný mohl ocitnout bez mobilu. Lidé trpící závislostí nejsou schopni se od mobilu vzdálit na delší dobu, nevypínají ho ani v noci a neustále kontrolují, zda nezmeškali hovor nebo zprávu.
Závislost na tomto přístroji není jen doménou Američanů, stejné výsledky vykazují i evropské studie. Podle studie Jihočeské univerzity trpí v česku touto fóbií každý druhý Čech.
Podobně vysoká čísla se objevila i u dalších sledovaných ukazatelů. Osmdesát procent respondentů se cítí nesvá, pokud vypadne mobilní síť a 84 procent musí mít svůj telefon neustále v zorném poli. Podle odborníků je toto vysoké číslo způsobeno skutečností, že mobil bývá stále víc považován za lidskou bytost.