Článek
Oceněný tým NAFTA (NA Fyziku v Týmu), který je zastřešen Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, postupoval do mezinárodní soutěže díky vítězné pozici v celorepublikovém kole Turnaje mladých fyziků, v jehož přípravě hraje významnou roli i Fyzikální ústav AV ČR a Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF).
Čeští žáci vybojovali na Evropské olympiádě experimentální vědy stříbro
„Studenti získali na Fyzikálním ústavu základy pro badatelskou práci ve fyzice a na našem ústavu probíhala i některá měření v rámci přípravy na mezinárodní kolo. Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského zase poskytl zázemí pro práci smíšeného týmu NAFTA, ve kterém se sdružují studenti z různých škol z celé republiky,“ vyzdvihl spolupráci ústavů Akademie věd na přípravě středoškoláků Hynek Němec, pracovník Fyzikálního ústavu AV.
Modelová vědecká diskuze
Finále soutěže spočívá v modelové vědecké diskusi o dosažených řešeních, při které se týmy střídají v prezentaci a oponentuře a hodnocení řešení soupeřů. Vystoupení boduje odborná porota.
Turnaj je pro soutěžící i pro učitele mimořádně náročnou soutěží, která se zcela vymyká běžným vědomostním soutěžím. V rámci několikaměsíční přípravy před finále totiž soutěžící musí řešit 17 velmi obecně zadaných úloh, kde týmy obdobně jako vědci testují své hypotézy tím, že konstruují měřící zařízení, analyzují data a interpretují výsledky.
Cenu pro ženy ve vědě získal výzkum imunoterapie i využití CO2
„Myslím, že na tak malou zemi to není vůbec špatné. Porovnáváme se totiž s jedním výběrovým týmem z každé země. Byli jsme lepší než např. Kanada nebo Rakousko, přičemž obě země mají silnou národní soutěž a dlouhou tradici,“ zhodnotil úspěch týmu lektor Jan Brandejs z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského.
V soutěži je důležité nejen vyřešení úloh, ale zejména schopnost kritického myšlení a prezentace a diskuse získaných výsledků. Klíčem k úspěchu je rovněž týmová spolupráce.
Obrovský úspěch. Studentský tým z ČVUT vyhrál s konverzačním botem soutěž Amazonu
„Studenti z týmu NAFTA nám nejsou neznámí, protože tři studenti z týmu, který má celkem 15 žáků, se u nás v minulosti objevovali jako žáci na našich chemických kroužcích či stážích,” doplnila Květoslava Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie.
Z toho podle ní vyplývá, že pokud žáka pro daný obor zaujmete a věnujete se mu, tak se jeho zájem jenom umocňuje. Jejich výsledky v tomto fyzikálním klání ji moc těší.