Článek
„Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ řekl šéf NASA Bill Nelson ve videu nahraném na sociálních sítích.
NASA's historic Ingenuity Helicopter has taken its last flight on Mars. After 72 incredible flights, that remarkable helicopter flew farther and higher than we ever thought possible. #ThanksIngenuity pic.twitter.com/eYwO9R6LY1
— Bill Nelson (@SenBillNelson) January 25, 2024
Ingenuity (Vynalézavost) měla v posledních dnech problémy s komunikací se Zemí, uvedla NASA.
Jeden z listů rotoru z uhlíkových vláken navíc vypadal na záběrech z rudé planety poškozený.
Japonský modul SLIM přistál na Měsíci sice jen 55 metrů od cíle, ale „nakřivo“
„Minimálně jeden z listů vrtulí je poškozen, a Ingenuity je tak neschopen dalšího letu,“ konstatoval na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
To bolí :( https://t.co/32buCzWi68
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) January 25, 2024
Snímky ukazující poškození vrtule a zřejmě i místo nárazu do povrchu pořídilo vozítko Perseverance (Vytrvalost), které na Marsu přistálo spolu s helikoptérkou 18. února 2021. Letounek, vážící jen 1,8 kilogramu, pak poprvé vzlétl 19. dubna stejného roku.
Další snímek z navigační kamery z místa přistání po 72. letu. Byl pořízený 2024-01-23 05:02:57 UTC / 1040 10:11:00 LMST. Ten předešlý pořídila Ingenuity o 4 hodiny později.
— Jan Vacek (@JV_Honza) January 25, 2024
Kredit: NASA/JPL-Caltech/JV pic.twitter.com/LY6tt6a1W0
„Vrtulníček překonal nemožné“
NASA původně plánovala pro Ingenuity 30denní misi, během které měl stroj krátce pětkrát vzlétnout.
Vrtulník ale nakonec pracoval téměř tři roky a do marsovské atmosféry vyletěl 72krát. Celkem v rámci těchto letů dosáhl 14krát větší vzdálenosti, než bylo původně plánováno.
„Místo maximálně pěti 1,5minutových letů v letové výšce do pěti metrů jich Ingenuity doposud vykonal 72 a v délce trvání, výšce letu, rychlosti i vzdálenosti překonal vše, co bylo možné. Vlastně do té doby nemožné,“ okomentoval to Václavík.
Malý vrtulník poháněly dvě protiběžné dvoulisté vrtule o průměru 1,2 metru umístěné nad sebou. Energii bral z baterií nabíjených solárními panely.
Není vybaven vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem bylo vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.