Hlavní obsah

Mise Artemis je připravena na lety na Měsíc s posádkou, oznámila NASA

Washington

Dosavadní analýza dat z loňské mise Artemis I ukázala, že nosná raketa SLS (Space Launch System), kosmická loď Orion i pozemní systémy potřebné pro start a návrat na Zemi jsou připraveny pro lety astronautů na Měsíc. Mise Artemis II, při které modul tentokrát s posádkou obkrouží naši přirozenou družici, je v plánu na listopad 2024.

Foto: NASA

Kosmická loď Orion a Měsíc v pozadí

Článek

Na úterní tiskové konferenci to uvedli představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s tím, že první misi Artemis I tedy lze definitivně hodnotit jako úspěšnou.

Technici podle NASA začali s vyhodnocováním obrovského množství dat ihned po dopadu modulu Orion do Tichého oceánu loni v prosinci.

Úplně bez jakýchkoli poškození to neproběhlo

Inženýři jsou zatím v počátečních fázích zpracování dat, dosavadní kontroly ale ukázaly mj. větší poškození pojízdné odpalovací plošiny na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral po vzletu příslušné, takřka stometrové a dosud nejsilnější rakety SLS, než se původně očekávalo.

Start nejsilnější rakety poškodil odpalovací rampu. Utrhl dveře od výtahů

Věda a školy

Již v listopadu jsme informovali, že startovací rampu postihlo mj. poničení podlahy, těžkotonážní raketa také zapříčinila „odpálení“ dveří od výtahů. Krátce po startu SLS byly pozorovány i určité „padající trosky“ z raketového stroje.

Samotná nosná raketa nicméně podle aktuálního vyjádření na webu NASA letěla přesně tak, jak byla navržena.

Vesmírný úřad rovněž zaznamenal, jak bylo sděleno na úterní tiskové konferenci, odchylky při opotřebení tepelného štítu Orionu při návratu do atmosféry.

Foto: NASA

Technici kontrolují tepelný štít modulu Orion

Podle slov šéfa programu Orion Howarda Hua a šéfa pozemních systémů Shawna Quinna ale ani jedno ze zjištění zatím nepředstavuje zásadní překážky pro misi s posádkou. Vše má být opraveno.

Orion na oběžnou dráhu vynesla loni 16. listopadu raketa SLS, kosmická loď s třemi figurínami pak 11. prosince dopadla do Tichého oceánu (Artemis I). Příští mise plánovaná na rok 2024 vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty (Artemis II). O rok později má následovat přistání lidské posádky přímo na lunárním povrchu (Artemis III).

NASA vyzvedla modul Orion z oceánu, budou ho zkoumat technici

Věda a školy

„Práce na Artemis II pokračuje dobře,“ konstatoval Hu, podle kterého se už podařilo nainstalovat některé opakovaně využitelné komponenty do modulu Orion. Servisní i posádkový modul nyní procházejí posledními testy a úpravami předtím, než je technici propojí.

Další testy letos čekají také nosnou raketu SLS, která by měla být v létě přepravena a otestována na startovací rampě 39B v Kennedyho vesmírném středisku. Start Artemis II s posádkou se pak čeká na konci listopadu 2024. První fázi provázely dlouhé průtahy a celý projekt se opozdil o několik let.

Mezinárodní vesmírná stanice provedla manévr, aby se vyhnula střetu s kosmickým smetím

Věda a školy

Výběr článků

Načítám