Článek
O vyhlášení výzvy informovalo ministerstvo na svém webu. Jedná se o druhý ročník programu.
V rámci výzvy budou podle úřadu realizovány tři kurzy, každý z nich by měl mít minimálně 660 vyučovacích hodin. Kurzy pro 12 až 18 účastníků se budou konat od 1. října letošního roku do konce srpna 2025. Jsou určeny pro ukrajinské uprchlíky, kteří nejsou zapsaní v českojazyčném studijním programu a zároveň o takové studium projevili zájem.
Účastníci kurzu dostanou stipendium 16 tisíc korun měsíčně. Náleží těm, kteří se zúčastní minimálně 70 procent vyučovacích hodin za kalendářní měsíc, stojí ve výzvě.
Ministerstvo podpoří školy s větším počtem žáků, ukrajinských uprchlíků
Žádosti o dotace
O dotaci na pořádání těchto kurzů si mohou zažádat veřejné vysoké školy, které v letech 2021 až 2023 poskytovaly jazykovou a odbornou přípravu cizinců v rozsahu alespoň 400 hodin za semestr. Na projekt je vyčleněno 14 milionů korun, uvedlo MŠMT. Žádosti o dotaci mohou školy podávat od 15. srpna do 15. září.
Výzva má podle školského resortu v příštím akademickém roce podpořit Ukrajince, kteří mají vízum strpění nebo udělenou dočasnou ochranu v Česku.
„Toto edukační a sociální opatření povede k posílení integrace především mladých Ukrajinců-migrantů, kteří doposud nejsou zapsáni v českojazyčném vysokoškolském programu například z důvodů nedostatečné jazykové vybavenosti,“ uvedlo ve výzvě ministerstvo.
Na vysokých školách v Česku studovalo na konci loňského roku 308 640 lidí, z toho cizinců bylo 18 procent, konkrétně 55 493, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Nejvíce zahraničních studentů pocházelo tradičně ze Slovenska, s odstupem následovali studenti z Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu. Počet studentů z Ukrajiny se za poslední dva roky zvýšil o více než polovinu, naopak počet ruských studentů se snížil o téměř čtvrtinu. Ukrajinci v počtu 6780 studentů tak loni poprvé za posledních 20 let převažovali nad Rusy, kterých se na vysokých školách v Česku vzdělávalo 6272.