Článek
Seznam experimentů včetně podmínek zašle úřad do agentury tento týden. ESA pak bude jednat s předkladateli projektů. Cílem je uzavřít smlouvy na experimenty do letošního léta.
„Na výrobě experimentů je potřeba začít pracovat co nejdříve, aby první z přístrojů byly připraveny k vynesení na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) již v roce 2027. Měly by být připraveny ještě před misí českého astronauta Aleše Svobody, kterou očekáváme na přelomu let 2027 a 2028,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Ministerstvo vybíralo ze 70 projektů. Je to víc než v Polsku, které svého astronauta do vesmíru vyšle letos na konci května.
Do druhého kola výběru se dostalo 25 žádostí. Hodnotili je experti ESA, ke každému vydali technické stanovisko a doporučení. Projekty následně posuzovali členové českého výboru, který řídí program projektu podpory českých vesmírných aktivit, kterou poskytne ESA.
Vybírali experimenty, které zohledňují specifika ISS, povolenou hmotnost a objem nebo efektivitu času astronauta.
Projekt hodinek
„Nejlépe hodnocený byl dozimetr ve formě náramkových hodinek, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti astronautů přesným monitorováním expozice ionizujícího záření, což přispívá cennými daty pro budoucí úsilí o průzkum vesmíru,“ řekl předseda výboru a koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.
Projekt hodinek má podle něj pomoci při potenciální cestě na Mars, kde je největším nevyřešeným problémem radiace. Další experimenty zkoumají například vliv stavu beztíže a radiace na lidské tělo, testují magnetické nano a mikroroboty.
Podle ministerstva se potřeby pro experimenty na Svobodovu misi musí vejít do přibližně 50 litrů objemu a 15 kilogramů váhy. Je tedy možné, že doporučené projekty nebudou provedeny přesně podle předlohy a budou se měnit. Vyžadují to různá fyzikální, technická, provozní či bezpečnostní omezení.
Cílem národního projektu Česká cesta do vesmíru je kromě posílení národního hospodářství a vyslání českého astronauta do vesmíru i motivace mladých lidí ke studiu technických oborů.