Článek
„V pondělí 6. března ve 13:42 SEČ začal 375,8 sekundy dlouhý motorický manévr. Cílem bylo zvýšit oběžnou dráhu ISS. Šlo o neplánovaný manévr k vyhnutí se možné srážce s úlomkem kosmické tříště. Střední výška oběžné dráhy stanice ISS je nyní 418,59 km,“ shrnul toho dne odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Dnes ve 13:42 SEČ začal 375,8 sekund dlouhý motorický manévr (Δv=0,7 m/s) provedený Progressem MS-22. Cílem bylo zvýšit oběžnou dráhu ISS. Šlo o neplánovaný PDAM manévr k vyhnutí se možné srážce s úlomkem kosmické tříště. Střední výška oběžné dráhy stanice ISS je 418,59 km. pic.twitter.com/9tqcZfGziI
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 6, 2023
Úhybný manévr se uskutečnil s pomocí motorů zásobovací lodi Progress MS-22, která nyní u stanice kotví.
Podle agentury Interfax bylo cílem manévru „dosáhnutí hybnosti 0,7 m/s“, přičemž průměrná výška oběžné dráhy ISS se tím zvýšila o 1,2 kilometru.
334. korekce dráhy ISS
Kosmický odpad, např. z vyřazených družic, představuje vážný problém pro cesty do vesmíru. Pro ISS to byla podle Roskosmosu 334. vynucená korekce trajektorie od jejího vzniku.
Naši zásobovací loď u ISS zřejmě poškodil náraz zvenčí, tvrdí Rusové
V únoru ohlásila ztrátu tlaku v kabině ruská zásobovací loď Progress MS-21, která tehdy dokovala u ISS. Podle Rusů se tak zřejmě stalo poté, co ji poškodil náraz zvenčí.
Na orbitálním komplexu aktuálně pobývá 11členná posádka, tudíž je tam „poněkud těsno“, jelikož optimální počet astronautů na ISS je zhruba 6-7. Ve čtvrtek 9. března mají odletět zpět na Zemi Američané Nicole Aunapuová Mannová, Josh Cassada, Ruska Anna Kikinová a Japonec Kóiči Wakata.
Na ISS aktuálně pobývá 11členná posádka, která je součástí dlouhodobé Expedice 68. Dne 9. března odletí od ISS Crew-5 (Mann, Cassada, Kikina a Wakata). Zbytek posádky stanice se 28. března stane oficiálně Expedicí 69, a to odletem poškozené kosmické lodi Sojuz MS-22. pic.twitter.com/Vh2iVunIes
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 5, 2023