Článek
Takzvaný šanghajský žebříček ARWU patří mezi nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science.
Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers nebo počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.
Nové stáže v Izraeli přiblíží českým vysokoškolákům tamní vědu
Tisícovku nejlepších škol žebříček letos vybíral z 2500 zařízení po celém světě.
První tři místa obsadily americké školy, za Harvardovou univerzitou následuje Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT). Na čtvrtém místě je britská Cambridgeská univerzita, za ní Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univerzita, Oxfordská univerzita a Columbijská univerzita v New Yorku.
Do první padesátky pronikly z evropských škol vedle britských ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Dánska a Švédska.
Karlova univerzita si pohoršila, Masarykova polepšila
Česká republika má v žebříčku osm zástupců. Nejlépe je na tom zejména pražská Univerzita Karlova, která si však od loňska o 100 míst pohoršila.
Naopak na světovou 401. až 500. pozici a druhou z České republiky se dostala brněnská Masarykova univerzita, která loni skončila na dělené příčce 601–700.
Brněnské VUT se připojilo k Asociaci výzkumných univerzit
Univerzita Palackého v Olomouci skončila na 701. až 800. místě, na 801. až 900. místě skončily shodně České vysoké učení technické (ČVUT) a Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze.
Vysoké učení technické (VUT) v Brně, Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a českobudějovická Jihočeská univerzita se umístily na 901.–1000. příčce.
Může se vám hodit na Firmy.cz: