Článek
V sousedním Německu činí příjmy horní desetiny čtvrtinu všech vyplacených mezd a platů. Soukromý majetek těchto lidí navíc činí 56 % veškerého soukromého bohatství lidí, uvádí server Finance.cz. Za bohaté se přitom v Německu považuje ten, jehož čistý měsíční příjem je vyšší než dvojnásobek mediánu. V současné době musí mít těchto 7 % občanů příjem vyšší než 3 300 euro čistého měsíčně.
Na druhé straně je v Německu 1,6 miliónů předlužených domácností, jejichž měsíční příjmy nepostačují ani k úhradě úroků a splátek jejich závazků. Hlavními důvody vedoucí k předluženosti jsou: nezaměstnanost, ztráta partnera (rozvod, úmrtí, rozchod) a neúspěch v podnikání.
Češi jsou mezi Evropany nejméně „ohroženi“ chudobou
Přestože Evropané bohatnou, roste počet lidí ohrožených „chudobou“. Česko patří v tomto směru mezi evropské premianty. „Chudý“ je pouze každý desátý, což je nejméně ze všech zemí.
V Česku je chudý každý s příjmem nižší než 2 878 euro za rok, v Lucembursku s příjmem pod 17 808 euro, tedy s příjmem více než šestkrát vyšším než v ČR.
Bohatí žijí déle
Občané vyspělých zemí světa se dožívají vyššího věku. Stejně situace platí i uvnitř jednotlivých zemí. Bohatí jsou v průměru zdravější a dožívají se vyššího věku. „Chudí“ jsou častěji nemocní a umírají dříve než střední třída.
Nezaměstnaní stráví za rok v nemocnici dvojnásobně delší dobu než pracující. Evropan pobírající nadprůměrnou mzdu se cítí zdravotně v pořádku z 60 %, zatímco „chudý“ z necelých 40 %.