Článek
Ukazuje se, že i městská divočina může být cenným biotopem – a to i přesto, že se v jejím okolí může nacházet drobná skládka, kterou je třeba odstranit, nebo ji občas obývají lidé bez domova.
Vzácní motýli u železniční tratě
V Brně je toho příkladem zarostlá plocha u železniční tratě za obchodním domem Hornbach. Výzkumníci v ní našli i zástupce motýlího druhu batolec červený. Na brněnské Planýrce objevili pestré společenství modrásků. V Ostravě je nadchlo zaniklé autobusové nádraží u obchodního domu Futurum. Tamní porost je domovem vzácné můry - hranostajníka osikového.

V městské divočině v Brně i Ostravě lze najít například motýlka přástevníka kostivalového.
„Tyto plochy často unikají pozornosti, přesto mohou být důležité pro zajištění stability městských ekosystémů. Popíšeme jejich význam a radnicím navrhneme, jak o ně mají pečovat,“ řekl Novinkám vedoucí projektu Jiří Schneider z brněnské Mendelovy univerzity.
Podle odborníků by mohla městská divočina zůstat nadále ponechána svému osudu, jen ji stačí uklízet od odpadků, chránit před vznikem skládek a popřípadě jednou za čas z ní odstranit všechny invazivní druhy rostlin a dřevin, aby se mohla sama téměř nerušeně vyvíjet.

Městská divočina u podniku Vítkovice Steel
Městská divočina není jen oázou života, ale důležitým pomocníkem pro udržení vody v městské krajině v době sucha. Svým malým dílem tyto zelené ostrůvky pomáhají i v biodiverzitě.
Poradí, jak se postarat o opomíjená zákoutí
„Snažíme se zjistit, jací živočichové a rostliny žijí na těchto místech a jakou mají v přírodě roli. Sledujeme všechno možné – od mechů a květin přes hmyz až po ptáky a malé savce. Díky tomu zjistíme, jak je příroda na těchto místech pestrá a jak jí můžeme pomáhat správnou péčí o městskou zeleň,“ uvedl Stanislav Ožana z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Otakárek fenyklový odchycený v jednom ze zanedbaných městských zákoutí
Výzkumný tým již rozšířil své bádání. V České republice zkoumá zelená zákoutí již nejen v Brně a Ostravě, ale také v Plzni, Českých Budějovicích, Hodoníně a Žďáru nad Sázavou.
Projekt potrvá do konce roku 2026. Výsledky i s radami, jak o divočinu sevřenou mezi paneláky či rušné silnice pečovat, pak dostanou zástupci jednotlivých radnic.

Zeleň v lokalitě Ostrava - nádraží ČSAD
Projekt je unikátním propojením zástupců brněnské Mendelovy univerzity s vědci z Ostravské univerzity, s ekology z Nadace Partnerství i z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe).