Článek
Jak informoval server Business Insider, onen velký kámen tvarově poněkud připomíná králíka, což je rovněž zajímavé s ohledem na jméno dané čínské průzkumné sondy: Nefritový králík.
Žádný monolit
„Máme tu vyvrcholení naší měsíční záhady, co se to za kostku nachází na povrchu Měsíce. Jestli jste se těšili na monolit, tak bohužel. Je to jen obrovský šutr, který se tam s vysokou pravděpodobností dostal kvůli relativně nedávné srážce Měsíce s jiným tělesem,“ okomentoval to na svém Twitteru Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Dámy a pánové, máme tu vyvrcholení naší měsíční záhady, co se to za kostku nachází na povrchu Měsíce.
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) January 7, 2022
Jestli jste se těšili na monolit, tak bohužel. Je to jen obrovský šutr, který se tam s vysokou pravděpodobností dostal kvůli relativně nedávné srážce Měsíce s jiným tělesem. https://t.co/K0VJpVtx9s
Rover každopádně během listopadu a prosince zachytil na obzoru asi 80 metrů od svého tehdejšího stanoviště v měsíčním Von Kármánově kráteru obrázek něčeho, co vypadalo jako velký krychlovitý objekt, sdělil minulý měsíc čínský vládní vědecký web Our Space s odvoláním na data získaná z vozítka.
Nefritový králík zpozoroval na odvrácené straně Měsíce „tajemný dům“
Pod hashtagem „Poslední objev Jü-tchu“ se pak objevila řada internetových memů ukazujících vozítko pohybující se po měsíční pláni směrem k dvojici obelisků, k vysokému monolitu, či dokonce k obřímu srpu a kladivu, tj. symbolu komunistické strany. Někteří uživatelé psali o „domově mimozemšťanů“.
Aha, I guess it's the Chinese goddess of moon Chang-E's palace. #Yutu-2, go ahead and have a check if she is in it~😊#Space #Exploration https://t.co/oHWUZJhbzk
— China Focus (@China__Focus) December 8, 2021
Podivná skvrna na snímku však pravděpodobně nebude nic jiného než kus měsíční skály – velký balvan, který byl dopadem meteoritu „odstřelen“ do své současné polohy, poznamenal již tehdy web IFLScience. Na rozdíl od Země postrádá Měsíc silnou atmosféru, která by ho před „útoky“ asteroidů chránila.
A jak ukázal nový snímek po určitém přiblížení roveru směrem k místu, tato střízlivá hypotéza o obyčejné hornině se ukázala jako správná.
Pomalá jízda
Sonda Jü-tchu je poháněna sluneční energií a podle prosincových informací od Our Space urazí vzdálenost 80 metrů za dva až tři lunární dny, tj. dva až tři pozemské měsíce.
Nefritový králík vypátral, co se ukrývá pod povrchem odvrácené strany Měsíce
Robotické vozítko pracuje od svého vysazení v lednu 2019 ve Von Kármánově kráteru v pánvi South Pole-Aitken. Stroj žádného jiného státu do té doby na odvrácené straně Měsíce nepřistál.