Článek
Kvůli nečekaně teplému dubnu totiž kosatce rozkvetly předčasně.
„Za posledních třicet let, co v zahradě pracuji, si něco takového nepamatuji. Je to naprosto extrémní situace. Touto dobou jsme v minulosti obvykle mohli sledovat, jak rozkvétají první z kosatců, a nyní jsou již mnohé v plném květu. Akci jsme proto museli posunout, protože za tři týdny už budou odkvetlé,“ řekl Novinkám vedoucí botanické zahrady Michal Pavlík.
Výstava kosatců se jmenuje IRIS a zájemci na ni mohou zavítat až do pondělí 13. května. Jde o jednu z největších kolekcí kosatců v Česku, přičemž mnohé z kultivarů získaly v minulosti i mezinárodní floristická ocenění. Celkem je v zahradě vysázeno přes tisíc rostlin kosatců.
Budou se kvůli mrazu pěstovat jiné meruňky? Může to být cesta, míní odborník
„Seřazeny jsou podle barev a doby vyšlechtění, takže návštěvník může sledovat postupný vývoj květů v průběhu času. Názorně vidí, jak byly šlechtěny, jak postupem času přibývaly velkokvěté odrůdy, které jsou velmi oblíbené,“ doplnil Pavlík.
Sbírka kosatců byla založena v 70. letech minulého století a je neustále doplňována o nově vyšlechtěné kultivary.
To je ale proměna! Z prázdného suchopáru majitelka vytvořila kvetoucí oázu
Botanická zahrada Mendelovy univerzity vznikla v roce 1938, rozkládá se na 11 hektarech a slouží především k výuce studentů školy. Sbírky arboreta zahrnují na 4000 odrůd orchidejí, 300 druhů tilandsií, 2000 druhů trvalek a přes 4000 druhů dřevin.