Článek
„Vzhledem k tomu, kolik hmoty, ze které jsme stvořeni, může pocházet z jiných galaxií, si tak můžeme říkat vesmírní cestovatelé či extragalaktičtí přistěhovalci,” uvedl Daniel Anglés-Alcázar ze zmíněné univerzity.
„Je pravděpodobné, že velká část hmoty Mléčné dráhy před tím, než nakonec nalezla nový domov v naší galaxii, pochází z jiných galaxií a cestovala mezigalaktickým prostorem,” pokračoval.
Přesun hmoty mezi galaxiemi může trvat i miliardy let.
Mezigalaktický přesun hmoty je nově zjištěným fenoménem, který může od základu změnit naše chápání vzniku galaxií.
Polovina atomů kolem nás vznikla jinde
Claude-André Faucher-Giguère, který se na studii rovněž podílel, prohlásil, že ze závěrů tak vyplývá, že až polovina všech atomů kolem nás, ať již ve sluneční soustavě, na Zemi či v každém člověku, nevznikla v Mléčné dráze, ale ve zcela jiné galaxii. „A to až v jeden milión světelných let vzdálených,” dodal.
Přesun hmoty mezi galaxiemi je dlouhodobou záležitostí, cesta i přes rychlost několika stovek kilometrů za sekundu může trvat i miliardy let.
V rámci výzkumu vědci vytvořili detailní obraz vesmíru na samém počátku takzvaného velkého třesku, poté na počítačích simulovali pohyb hmoty až do současné podoby. Výpočty ukázaly, že hmota se přesouvala z menších do větších galaxií, jakou je i naše Mléčná dráha.