Hlavní obsah

Liberecká iQlandia má novou expozici. Virtuální recepční Holly v ní chrlí vtipy, vědomosti i básně

Jmenuje se Holly a sama se označuje za virtuální recepční. Když se chce člověk nechat pobavit, vybere pro něj a odvypráví anekdotu, složí báseň o tiskové konferenci nebo o žirafě, a když náhodou něco neví, alespoň pozve do restaurace.

Nová expozice v Liberci o umělé inteligenciVideo: Michael Polák, Novinky

Článek

Holly je jedním z exponátů úplně nové expozice zaměřené na umělou inteligenci (AI), kterou otevřelo liberecké vědecko-zábavní centrum iQlandia. Nová expozice není vyčerpávajícím přehledem těch nejnovějších úloh, které umělá inteligence umí vyřešit, ve skutečnosti jde jen o jednu stěnu, na níž centrum pomocí čtyř interaktivních nástrojů představuje základy a principy, na nichž AI funguje.

„Naší ambicí nebylo ukázat to nejnovější nebo nejmodernější, ale spíše to, co už lidé znají a používají, a přiblížit principy, na kterých to funguje,“ řekl o nové expozici ředitel iQlandie Václav Dostál.

„S ohledem na rychlý vývoj technologie AI chceme představit tuto důležitou oblast ve světě vědy a technologie návštěvníkům. Chceme jim poskytnout příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát významnější roli v našich životech,“ doplnil Dostál.

Pozná obličej, vytvoří sochu

Miniexpozice o umělé inteligenci začíná úvodním bannerem, z nějž se děti i dospělí návštěvníci dozvědí, co je to umělá inteligence, proč se tomu tak říká a že se s ní pracuje formou strojového učení.

„Pak v expozici představujeme dvě hlavní funkce umělé inteligence. A to je rozpoznávací funkce, tu zastupuje třeba exponát, který umí rozpoznávat obličeje, nálady i odhadovat věk. Generativní funkci zase představuje aplikace, která umí vytvořit výtvarné dílo,“ popsal Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání v iQlandii.

Foto: Michael Polák, Novinky

Generativní funkci umělé inteligence zastupuje v expozici aplikace, která umí podle požadavků návštěvníků vytvořit výtvarné dílo.

Čtveřici exponátů zakončuje už zmíněná virtuální recepční Holly, napojená na nástroj umělé inteligence GPT4. Aby se s ní návštěvníci nebáli komunikovat, na začátku jim rovnou sama od sebe nabízí, že pro ně na požádání složí báseň nebo haiku o oblíbeném zvířeti. Básnit ale dovede o čemkoli, má připravenou zásobu vtipů, odpoví, jakou větou začíná film Pulp Fiction nebo které konkrétní věci lidstvo ještě nezná.

Závěrečný banner pak návštěvníkům přibližuje některá rizika umělé inteligence a zároveň sdílí motto, že člověk se nemusí obávat, že ho AI připraví o práci. „Může mu ji ale sebrat ten, kdo dokáže AI lépe využívat coby nástroj. Kdo to bude umět, tak bude ve výhodě,“ dodal Desenský.

Stěna věnující se umělé inteligenci vznikla v liberecké iQlandii i díky podpoře evropského projektu TechEthos, zaměřeného na rozvoj vzdělávání a inovací v regionu. Na přípravě expozice se podíleli i odborníci, kteří se umělou inteligencí skutečně zabývají, například Jiří Vraný z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.

Foto: Michael Polák, Novinky

Nová expozice nabízí možnost si umělou inteligenci na vlastní kůži osahat a vyzkoušet.

„Expozice je určená především dětem a mladým. Chtěli jsme jim předat nějaké poučení o fungování AI, ale přitom je zaujmout a příliš nezahltit,“ uvedl Vraný.

Liberecká iQlandia patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v regionu. Loni ji navštívilo 485 tisíc lidí, letos to může být ještě více. Díky jarním prázdninám a horám bez sněhu zažilo vědecko-zábavní centrum v únoru rekordní návštěvnost. Nová expozice o AI bude o víkendech doplněna o takzvaný busking, tedy doplňující aktivity, s nimiž budou průvodci oslovovat návštěvníky, aby si mohli AI sami vyzkoušet.

Může se vám hodit na Firmy.cz: iQLANDIA Science center

Výběr článků

Načítám