Článek
„V tuto chvíli je rok 2023 třetím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii,“ konstatovala podle vědeckého serveru Phys.org vedoucí vědkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnicková.
Dodala, že pravděpodobnost, že se letošek definitivně stane nejteplejším rokem, je 50 procent. I kdyby se to nestalo, což naznačuje stejná 50procentní šance, takřka jednoznačně bude patřit mezi ty nejteplejší.
Navíc pravděpodobnost, že bude opravdu tím nejvíce horkým, zvyšuje i nedávná zpráva kalifornské organizace Berkeley Earth, na kterou upozornil list The Independent: podle tohoto vědeckého modelu totiž existuje dokonce více než 80procentní šance.
K tomu všemu zároveň nyní NASA potvrdila, že červenec 2023 je nejteplejším měsícem v historii. „Letošní červenec bude pravděpodobně nejteplejším měsícem na Zemi za stovky, ne-li tisíce let,“ avizoval již minulý týden klimatolog NASA Gavin Schmidt.
Naše planeta navíc letos zažila podle analýzy globálních teplot i nejteplejší červen v historii, oznámila vesmírná agentura minulý týden.
Jak připomíná deník The Guardian, kromě globálního oteplování přispívá k tomuto trendu i cyklický jev El Niño, který je synonymem dodatečného globálního oteplování, a to tím, že ohřívá povrch oceánů. Odborníci předpovídají, že bude pokračovat i po příští zimě.
„Nejsilnější dopad El Niña se projeví v roce 2024,“ uvedl Schmidt. „Očekáváme tedy nejen to, že rok 2023 bude nadměrně teplý a možná i rekordní, ale také, že rok 2024 bude ještě teplejší,“ shrnul.
Máme teď oproti situaci za 30 let ještě „zimu“?
Kapnicková na tiskové konferenci prezentující červencový teplotní rekord a klimatické perspektivy varovala, že „letošní teploty jsou chladné ve srovnání s teplotami, které můžeme očekávat k polovině století, pokud budeme vypouštěním skleníkových plynů nadále ohřívat planetu“.
Americké vědce znepokojuje zejména teplota na povrchu oceánů. Podle údajů NOAA během posledních čtyř měsíců vždy padl nový rekord. „Více než 40 procent oceánů v současnosti zažívá vlnu mořských veder,“ prohlásila Kapnicková. Tyto vlny veder mají potenciálně katastrofální důsledky pro druhy, které v oceánech žijí, zejména pro korály.
„Matka příroda nám posílá vzkaz a ten vzkaz zní: měli bychom jednat hned, než bude pozdě, zachránit naše klima a Zemi. Všichni jsme na jedné lodi,“ prohlásil šéf NASA Bill Nelson.
Ostatně že byl letošní červenec nejteplejším měsícem za celou historii měřením a o 0,33 °C překonal dosud rekordní červenec roku 2019, ohlásila před týdnem i evropská klimatická služba Copernicus.