Článek
Vyrazit lze na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy.
„Během letošní sezony návštěvník pozná různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Je to archeologie v kostce,“ avizoval Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Praha, který akci spolu s Archeologickým ústavem AV ČR v Brně a více než pěti desítkami dalších institucí organizuje.
Kromě úspěšných lokalit z minulých let přibyla i nová místa, jako třeba dvě pražská hradiště – v Butovicích a Divoké Šárce, hradiště Šumárník nebo velkomoravský kostel v Modré u Velehradu.
Archeologové se stali hrdiny komiksu, přepluli Egejské moře ve člunu z jediného kmene stromu
Akce, která byla odstartována v červnu, nabídne více než 250 akcí. Lidé se musejí registrovat.
„Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Na některých lokalitách si také sami vyzkouší, co taková práce obnáší,“ láká Zdenka Filipová z Archeologického ústavu AV ČR Brno.
Novinkou Archeologického léta 2024 jsou prohlídky v angličtině, a to na pražském Vyšehradě, Letné, Závisti a v Dolních Věstonicích.
Termín si lze rezervovat přes webové stránky. „Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto,“ radí Filipová.