Článek
Studenti, kteří tvoří polovinu účastníků letní školy a přijíždějí ve svém volném čase, si mohli vybrat z 32 laboratorních prací s nejrůznějšími tématy: od analýzy látek v životním prostředí, chemie vůní a barev, detekce methanolu v alkoholických nápojích až po analýzu a separaci buněk pomocí takzvané průtokové cytometrie.
Zájemci o chemii se mohou seznámit i s fluorescenčním mikroskopem a jeho využitím pro pozorování dějů na molekulární úrovni a s mechanismy buněčné smrti.
Pivní styly
Na programu je rovněž workshop pro pedagogy „Pivní styly a senzorické hodnocení piva“, během nějž ochutnají suroviny i meziprodukty výroby piva, otestují nealkoholická piva a degustaci zakončí školním speciálním pivem Lachout, které se připravuje v univerzitním výzkumném pivovaru.
V rámci programu vystupují i mnohé osobnosti, například Karel Smetana z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze hovoří o nádorovém mikroprostředí.
Vladimír Král představuje diagnostiku závažných civilizačních onemocnění, Petra Mikšátková seznamuje účastníky s forenzními a medicinálními aspekty konopných přípravků, Jana Punčochářová si připravila přednášku na téma Pneumotoxické působení nikotinu a radonu. Tito tři jsou pracovníky VŠCHT.
„Přeji vám, abyste na konci letní školy odcházeli nabiti novými poznatky a plni chuti pustit se v novém školním roce do práce,“ uvedl k účastníkům na slavnostním zahájení rektor VŠCHT Karel Melzoch.
Během letní školy zaznějí i informace o Mezinárodní chemické olympiádě, kterou příští rok společně pořádají ČR a Slovensko. Na té letošní čeští studenti uspěli. [celá zpráva]