Článek
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která do vesmíru vynese modul Crew Dragon, má podle posledních plánů vzlétnout ze startovací rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě v neděli 3. března v 5:16 SEČ.
Týmy odborníků z NASA a SpaceX budou nicméně nadále monitorovat povětrnostní podmínky v místě startu a obecně stav počasí.
SpaceX and NASA are now targeting March 2 at 11:16 p.m. ET for launch of Crew-8 to the @Space_Station due to high winds in the ascent corridor. Teams will continue to keep an eye on weather → https://t.co/bJFjLCiTbK pic.twitter.com/CCCOYwB2Zh
— SpaceX (@SpaceX) February 29, 2024
Ostatně jak na síti X upozornil specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, předpověď počasí dává prozatím pouze 40procentní šanci na příhodné podmínky pro nedělní start nosné rakety Falcon 9 s pilotovanou výpravou Crew-8.
K ISS v pátek zamíří čtveřice nových astronautů: tři Američané a jeden Rus
Pokud se však start povede, připojení Crew Dragonu k ISS se očekává v pondělí 4. března okolo 20:15 SEČ.
Posádce Crew-8 velí astronaut NASA, 42letý Matthew Dominick. Na ISS ho doprovodí dva američtí kolegové: 64letý Michael Barratt, vystudovaný lékař a zkušený astronaut, který bude let pilotovat, a 53letá astronautka Jeanette Eppsová.
Čtvrtým členem posádky je 41letý ruský kosmonaut Alexandr Grebjonkin. Pro všechny členy týmu kromě Barratta je tato mise prvním letem do vesmíru v jejich kariéře.
Astronauti posádky Crew-8 na ISS stráví šest měsíců. Vystřídají předchozí misi Crew-7, jejíž členové se na Zemi vrátí zhruba týden po příletu svých kolegů. Jedná se o Američanku Jasmin Moghbeliovou, Dána Andrease Mogensena, Japonce Satoši Furukawu a Rusa Konstantina Borisova.
Astronauti ze soukromé mise Ax-3 se vrátili z ISS, přistáli v oceánu
Kromě těchto čtyř z mise Crew-7 jsou na palubě orbitálního komplexu aktuálně ještě americká astronautka Loral O’Harová a ruští kosmonauti Nikolaj Čub a Oleg Kononěnko.
Únik vzduchu z ruského servisního modulu
Václavík zároveň informoval, že tento týden ve středu byl na ISS zaznamenán „zvýšený únik atmosféry“. Začala tak probíhat identifikace míst v modulu Zvezda v ruském segmentu stanice, kde byly v minulosti objeveny mikrotrhliny v plášti. „Zdraví či život posádky ISS není nijak ohrožen,“ zdůraznil.
Včera byl na Mezinárodní kosmické stanici ISS zaznamenán zvýšený únik atmosféry (necelý 1 kg za den). Aktuálně probíhá identifikace míst v modulu Zvezda, kde byly v minulosti objeveny mikrotrhliny v plášti modulu. Zdraví či život posádky ISS není nijak ohrožen. pic.twitter.com/YPA1GAeseg
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 29, 2024
Rychlost úniku vzduchu v servisním modulu Zvezda se zdvojnásobila z 500 gramů na více než kilogram za den, doplnil web The Universe Space Tech. Ani podle NASA, jak píše portál Space.com, však není důvod k žádné panice.
Mezinárodní vesmírná stanice je každopádně jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma velmocemi nejhorší za poslední desítky let.
Roskosmos tvrdí, že se dohodl s Američany na prodloužení společných letů na ISS
Poslední snímek od lunárního modulu?
Za připomenutí ještě stojí, že původně NASA a SpaceX plánovaly start Crew-8 na 22. února, ale odložily ho nejprve na zmíněný 1. březen, aby uvolnily místo pro start lunární mise IM-1 firmy Intuitive Machines.
Její modul Nova-C Odysseus startoval 15. února na raketě Falcon 9 rovněž z rampy 39A, minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek pak jako první soukromé kosmické plavidlo měkce přistál na Měsíci. (Byť tedy se „zlomenou nohou“.)
Before its power was depleted, Odysseus completed a fitting farewell transmission. Received today, this image from February 22nd showcases the crescent Earth in the backdrop, a subtle reminder of humanity’s presence in the universe.
— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 29, 2024
Goodnight, Odie. We hope to hear from you… pic.twitter.com/RwOWsH1TSz
Lander Odysseus ve čtvrtek 29. února zaslal na Zemi poslední snímek (příspěvek ze sítě X nad tímto odstavcem) před vybitím jeho palubních akumulátorů. Jestli se po lunární noci probudí do dalšího lunárního dne, jako se to nečekaně povedlo japonskému modulu SLIM, to se teprve ukáže.