Článek
Medvědi lední (neboli polární) se za normálních podmínek živí tuleni kroužkovanými, kteří disponují vysokými koncentracemi tuku, které loví na ledových krách v moři, a to většinou koncem jara a začátkem léta.
Kry ale kvůli oteplování mizí, a jelikož jsou tak během teplejších měsíců v současnosti mnohé části Arktidy stále více bez ledu, lední medvědi tráví stále více času na pobřeží, kde se živí ptačími vejci, bobulemi a trávou.
Důsledkem změny stravy jim na souši klesá váha, což zvyšuje riziko úhynu.
Sobi zvládají přežvykovat potravu i ve spánku
Nejprve lov, poté klima
Především neudržitelný lov způsobil, že počet medvědů od 80. let 20. století prudce klesal. Díky větší právní ochraně se jejich populace znovu navýšila. Nyní se za nejvyšší hrozbu pro tato zvířata považuje rostoucí teplota, jelikož zamrzlé moře je pro přežití medvědů důležité.
Výzkum upozornil, že např. v kanadské provincii Manitoba se období bez ledu mezi roky 1979 až 2015 prodloužilo o tři týdny.
Vědci v rámci studie, která byla zveřejněna minulý týden, po dobu tří let sledovali aktivitu 20 ledních medvědů během letních měsíců. Kromě odběru vzorků krve a vážení medvědů byla zvířata vybavena i obojky s videokamerou a GPS.
Italské ledovce se ztrácejí před očima
Každý den zhubli kilo
V letních měsících bez ledu si medvědi osvojili různé strategie, jak přežít. Většina se snažila shánět potravu v podobě vegetace a bobulí, případně plavala, aby si zajistila potravu jinde. Jiní v podstatě odpočívali a šetřili si energii. Ani jeden přístup nebyl stoprocentně úspěšný.
Až 19 z 20 medvědů ztratilo tělesnou hmotnost, v některých případech zhubli až o 11 procent.
V letním období tak v průměru ztratili jeden kilogram své hmotnosti za den, upozorňuje zpravodajský server BBC.