Článek
Že vzrostl zájem o školní obědy zdarma, uvedli i vedoucí některých školních jídelen v Praze. Počet strávníků ve školních jídelnách se letos spíše zvyšuje.
„Letos registrujeme několik desítek nových registrací ze strany škol a školních jídelen. Do projektu se nám hlásí zcela nové subjekty, které s námi dříve nespolupracovaly, ale i ty, které s námi naopak spolupráci opět obnovily,“ uvedla Novotná.
Nyní W4W hradí obědy zhruba 13 tisícům dětí. Pomoc nabízí prostřednictvím základních škol (ZŠ), jejichž učitelé s řediteli mají na starosti vytipování potřebných dětí. Nejvíce dětí, asi 2000, jimž organizace obědy hradí, navštěvuje ZŠ v Ústeckém kraji.
Na výstavbu škol přidá vláda půl miliardy
Nejvíce škol, které jsou v programu zapojeny, je ve Středočeském kraji. Obědy dotované organizací tam svým žákům poskytuje 121 ZŠ, tedy podle Novotné asi 30 procent ze všech ZŠ v kraji. Velký zájem o dotovanou stravu je i v Moravskoslezském kraji.
Podle Novotné se nyní očekává, že počet dětí, které se o obědy zdarma přihlásí, se bude dále zvyšovat. V roce 2023 by mohla W4W obědy poskytovat 17 až 20 tisícům školáků, což by stálo 85 až 100 milionů korun. Nezisková organizace hradí svůj projekt penězi od dárců a z dotace od ministerstva školství (MŠMT).
Úřad letos na program dal dotaci 60 milionů korun. To ale podle W4W na úhradu nestačí, jak zmínili zástupci organizace už dříve.
Více projektů
MŠMT má na úhradu školních obědů pro žáky ZŠ, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci, dotační program. Loni podporu dostalo zhruba 9500 žáků v 920 školách, v roce 2016 to bylo asi 3700 žáků v 580 školách. Např. na stravování předškoláků v Karlovarském a Ústeckém kraji bylo určeno 20 milionů korun.
MŠMT: Přesný počet uprchlíků ve školách budeme znát na konci listopadu
Letos mohli o dotaci na obědy žádat i ukrajinští školáci, informoval úřad na svém webu.
Díky projektu Obědy do škol, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), podle analytika vzdělávací organizace EDUin Jana Zemana zdarma ve školním roce 2021/2022 obědvalo 14 158 dětí z téměř tisícovky škol. Projekt cílí na děti ve věku od tří do 15 let a o peníze na obědy žádají kraje.
Ceny se mohou nadále zvedat
Obědy zdarma má letos poprvé např. školní jídelna při ZŠ Ohradní v pražské Michli. Využívá toho nyní sedm dětí z 960 strávníků, informovala vedoucí jídelny Marcela Zgrajová. Více školáků, kterým se školní obědy dotují, od září podle vedoucí jídelny Lenky Procházkové zaznamenali také v jídelně ZŠ Milíčov v Praze 11.
Balaš je proti školnému na vysokých školách
Zvyšují se rovněž počty lidí, kteří služeb školních jídelen využívají. Zájem o školní stravování je podle oslovených vedoucích jídelen i přesto, že jídelny letos kvůli rostoucím cenám energií a potravin stravné zdražily. Na začátku minulého školního roku se ceny obědů pohybovaly většinou v rozmezí 28 až 31 korun, nyní jsou vyšší o tři až osm korun.
V září obědy zdražila třeba jídelna v ZŠ Školní v Praze 4. Žáci ve věku od sedmi do deseti let tam nyní za porci platí 34 korun, od 11 do 14 let 38 korun a žáci starší 15 let 42 korun. K úpravám ceny v září sáhla podle ředitelky Hany Hlasové i školní jídelna v Praze 22. Cenu za obědy pro žáky tam navýšili o tři až čtyři koruny na 30 až 34 korun za porci.
Vedoucí některých jídelen v Praze zároveň nevyloučili to, že by se ceny za oběd mohly dále zvedat. Podle Novotné avizovaly navýšení ceny stravného ještě v tomto roce některé jídelny v krajích.
MŠMT plánuje zvýšit finanční limity na nákup potravin pro školní jídelny
MŠMT rovněž plánuje o 20 procent zvýšit finanční limity na nákup potravin pro školní jídelny. Připravilo novelu vyhlášky o školním stravování, která to upravuje. Podle dokumentu by nové limity, kterými chce resort reagovat na růst cen potravin, měly předběžně platit od 1. února 2023.
Materiál se nyní podle vládního webu připomínkuje. Finanční limity na nákup potravin se dosud naposledy ve vyhlášce o školním stravování zvýšily loni v září, předtím platily od ledna 2012.