Článek
Turecký podvodní kameraman Tahsin Ceylan se svým týmem již asi tři roky spolupracuje s oddělením ochrany životního prostředí na Metropolitním magistrátu Kocaeli ve stejnojmenné provincii - a to konkrétně na „inventarizaci biodiverzity“ v Izmitském zálivu.
Ceylan upozornil, že ježovky, které normálně žijí pod mořskou hladinou v hlubokých vodách, se začaly přibližovat k povrchu, aby „nabraly kyslík“.
Polovině druhů krokodýlů hrozí vyhynutí. U želv jsou to až dvě třetiny
„Je velmi vzácné vidět tyto tvory v horní úrovni mořského dna. Stovky, možná tisíce z nich bojují o život. Je velkou a smutnou tragédií vidět je hynout,“ prohlásil.
Připomněl, že vědci s ohledem na svá měření už delší dobu hovoří o poklesu kyslíku v hlubinách Marmarského moře. A toto je podle něj jeden z neblahých následků.
- Ježovky (Echinoidea) jsou ostnokožci kulovitého tvaru s pevnou vnitřní kostrou z mezodermu z vápencových destiček a na nich umístěných pohyblivých, často jedovatých ostnů. Ty je chrání před nepřáteli a umožňují jim i hrabání.
- K ježovkám patří např. ježovka jedlá (Echinus esculentus), která je častou potravou tzv. madreporofágních ryb, které jsou schopny požírat ostnokožce; dále ježovka pruhovaná (Echinothrix calamaris), ježovka fialová (Sphaerechinus granularis) či ježovka strukovitá (Heterocentrotus mammillatus).
- Ježovka Brissopsis lyrifera český název oficiálně nemá, jen ten rodový - ježovka. Druhový nikoli.
Mramorové moře
Marmarské moře (turecky Marmara Denizi) je součástí strategicky významné vodní cesty spojující Černé moře přes Bospor a Středozemní moře přes Dardanely.
Evropa se zahřívá rychleji než jiné rizikové oblasti, zjistila studie
Zajímavé je, že správný překlad do češtiny zní „Mramorové moře“. Stávající český název pravděpodobně vznikl špatným překladem v době národního obrození.