Článek
Lýkožrout smrkový (Ips typographus), druh hmyzu z podčeledi kůrovci, lidově označovaný jednoduše kůrovec, škodí především smrku ztepilému (Picea abies), který patří k nejrozšířenějším stromům ve Finsku. Tento malý hnědý brouk tak ničí celé lesy, z kmenů opadávají kusy kůry a z uschlých větví jehličí a větvičky. Když kůrovec klade vajíčka, ničí vše okolo, kvůli čemuž přerušuje přísun živin a vody do vyšších pater stromu.
„Tento hmyz od roku 2018 způsobil rozsáhlé škody v celé střední a východní Evropě,“ řekl agentuře AFP vědec z finského ústavu přírodních věd Markus Melin.
Riziko, že se tato epidemie rozšíří, je už kvůli oteplování klimatu „velmi vysoké“, dodal. „Musíme se s tím smířit a připravit adaptaci. Věci se mění velmi rychle,“ konstatoval Melin.
Odborníci pracují na mapě obnovy lesa po kůrovcové kalamitě. Pomohou družicové snímky
Ohroženější jsou obvykle stromy na jihu Finska, ale kvůli loňskému teplému létu kůrovec způsobil významné škody i v oblasti Kainuu, která leží výrazně více na severu.
„Je to velmi známý fenomén: lýkožrout patří k druhům hmyzu, kterému oteplování klimatu prospívá nejvíce,“ poznamenal Melin.
Může napadat i zdravé stromy
Kůrovec si vybírá stromy, které jsou oslabené horkými léty a nedostatkem vody, zatímco teplejší zimy a půda, která nezamrzá, snižují ochranu stromů proti následkům bouří. Teplejší podnebí také zrychluje a prodlužuje životní cyklus kůrovce.
„Jejich úmrtnost klesá a reprodukce je výrazně vyšší,“ poukázal Melin.
Now it's starting. Never seen so vast tree mortality in Finland! All the blue dots are dead trees, a majority likely from last summer. The European spruce bark beetle, and other bark beetles, are gaining ground and quickly. #foresthealth #treemortality #climatechange pic.twitter.com/IEAvH6vUud
— Samuli Junttila (@SamuliJunttila) September 12, 2022
Ze začátku lýkožrout útočí na oslabené stromy, když jeho počet silně vzroste, začíná útočit i na zdravé stromy.
Pokud podle Melina lesníci rychle nezasáhnou odebráním slabších stromů, „je kůrovec, jehož počet je najednou vysoký, schopen ohrozit i zdravé stromy, čímž zvyšuje tempo destrukce“.