Hlavní obsah

Kudlanka i zápřednice. V přírodě Krkonoš najdeme druhy a jevy, které se tam dříve nevyskytovaly

Vrchlabí (Trutnovsko)

V krkonošské přírodě se objevují jevy a druhy, které v nejvyšších českých horách dosud nikdo nezaznamenal. Jde například o posun horní hranice lesa, výskyt kudlanky nábožné či naopak mizení drobného pěvce slavíka modráčka tundrového z krkonošských hřebenů. Zřejmě to souvisí s klimatickou změnou, řekl v pátek mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Foto: David Taneček, ČTK

Pohled z úbočí Vysokého kola na Sněžku (ilustrační foto)

Článek

O některých nově objevených teplomilných druzích v Krkonoších se ale vedou diskuze, jestli jejich výskyt se změnou klimatu souvisí. Příkladem je pavouk zápřednice jedovatá.

Prokousne lidskou kůži

„Zápřednici jsme poprvé zaregistrovali letos na louce nad Horním Maršovem, víme ještě minimálně o dvou dalších lokalitách v české i polské části Krkonoš. Je to teplomilný druh pavouka. Odborníci se zatím neshodnou na tom, jestli šíření tohoto pavouka souvisí bezprostředně s klimatickou změnou,“ řekl Drahný.

Foto: Profimedia.cz

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium)

Zápřednice na rozdíl od ostatních pavouků v ČR dokáže prokousnout lidskou kůži, kousnutí od tohoto pavouka ale život člověka neohrožuje.

Jeden malebný vodopád za druhým? V českém údolí je může během chvilky spatřit úplně každý

Tipy na výlety

„Kousnutí bolí, otéká a působí pocení. Obvykle to do 24 hodin odezní. Nebezpečné by pro člověka být nemělo. Zápřednice sama neútočí, brání se v ohrožení sebe anebo svého zámotku. Lze se s ní setkat na níže položených loukách,“ řekl Drahný.

Posun horní hranice lesa

Zato posun horní hranice lesa podle něj s klimatickou změnou jistě souvisí. „Horní hranice lesa v Krkonoších se vlivem rychlého oteplování v posledních desetiletích mění, postupuje směrem k nejvyšším oblastem hor, a to zhruba půl metru výškového za rok,“ řekl Drahný.

Vědci tento jev pozorují v tzv. přechodové zóně (ekotonu), kde se mění les v alpínské bezlesí. Nicméně neočekávají, že by Krkonoše v tomto století přerostly lesem.

Botanici našli na Českolipsku 700 ohrožených tučnic. Nerostou jinde na světě a pojídají hmyz

Věda a školy

Horní hranice lesa se ve středních Krkonoších, kde vědci tento jev zkoumají, pohybuje v nadmořské výšce mezi 1300 a 1400 metry. V Krkonoších se mírně liší podle toho, jaký je sklon svahu, jak je orientován nebo jaké je tam klima.

Foto: David Taneček, ČTK

Tým vědců v nejvyšších oblastech Krkonoš, v přechodové zóně mezi lesem a alpínským bezlesím, zkoumá dopady klimatické změny na přírodu. Na snímku je oblast za hranou Labského dolu, kde je postup lesa do alpínského bezlesí v posledních desetiletích patrný.

V současnosti se na české straně Krkonoš pohybuje horní hranice nejvýše položených jedinců smrku v nadmořské výšce mezi 1450 a 1500 metry a dolní okraj rozvolněných porostů smrku je okolo 1300 metrů.

Alpínské bezlesí nebo také arkto-alpínská tundra v nejvyšších partiích Krkonoš představuje jeden z největších klenotů Krkonoš. Ve středoevropském prostoru jde o anomálii, relikt doby ledové.

Klimatické změny ohrožují úložiště uhlíku v evropských lesích. Pomoci může „asistovaná migrace“

Věda a školy

Nejde o nic jiného než o izolované ostrovy severské přírody v jinak převážně lesem pokryté krajině, kde našla útočiště řada endemických druhů či druhů reliktních, vyskytujících se ve střední Evropě jen na hřebenech Krkonoš.

Slavík modráček tundrový pomalu mizí

Dalšími posly změn jsou podle odborníků teplomilný hmyz kudlanka nábožná a pták slavík modráček tundrový.

Foto: Správa KRNAP

Kudlanka nábožná přicestovala do Krkonoš (2019).

O výskytu kudlanky na úpatí Krkonoš Správa KRNAP informovala poprvé v roce 2019. Odborníci ji tam zaznamenali v nadmořské výšce 680 metrů. Šlo o první nález ve volné přírodě Krkonoš bez zjevné vazby na činnost člověka.

Teplomilná kudlanka nábožná se objevila v Krkonoších

Domácí

Vědci ze Správy KRNAP se dále domnívají, že dopady klimatické změny stojí za mizením slavíka modráčka tundrového.

Foto: Profimedia.cz

Slavík modráček tundrový (Luscinia svecica svecica)

„Patří k tomu nejcennějšímu, co krkonošská rašeliniště v oblasti arkto-alpínské tundry nabízejí. Jeho mizení dáváme do souvislosti s klimatickou změnou. Jde o procesy, které se nám mohou zdát rychlé, ale rozhodně nelze hovořit o tom, že bychom v Krkonoších o arkto-alpínskou tundru v dohledné době přišli,“ dodal Drahný.

Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů patří v Krkonoších mezi nejpozoruhodnější biotopy a Správa KRNAP se je snaží chránit a zachovat. Letos dokončila poslední ze tří rozsáhlých projektů na obnovu mokřadů a udržení vody v krajině rozložených do několika let.

Foto: David Taneček, ČTK

Dřevěné přehrážky, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Na snímku z roku 2018 je mluvčí KRNAP Radek Drahný u přepážek na Labské louce na hřebenech Krkonoš.

Parta dobrovolníků pomáhá sekáním trávy v Moravském krasu přežít orchidejím i vzácným pavoukům

Věda a školy

ČZU: Projekt likvidace invazních rostlin v národních parcích posloužil ochraně přírody

Věda a školy

Výběr článků

Načítám