Hlavní obsah

Krize přivedla na veletrh vzdělávání do Rokycan čtyřnásobek lidí

Rokycany

Vzdělávacím agenturám i odborným školám rostou v krizi počty klientů, které jim posílají zejména podniky. Pomohly tomu programy ministerstev práce i školství, které rekvalifikace a celoživotní vzdělávání podporují. Stovkami miliónů korun na ně přispívá EU.

Článek

Důkazem značného zájmu byl i včerejší veletrh Celoživotní učení v Rokycanech, na nějž přišlo přes 2000 lidí, čtyřikrát více než loni.

"Důvodem je, že ta problematika je ještě důležitější než byla loni touhle dobou. Po krizi, která jak doufáme se chýlí ke konci, navíc dojde k přeměně požadavků zaměstnavatelů na své lidi," uvedla Věra Strnadová, ředitelka Úřadu práce v Rokycanech, který akci organizuje.

Podniky i pracovníci musí produkovat vyspělejší výrobky s novými technologiemi, a proto jde školení, rekvalifikace a vzdělávání do popředí. "Během krize přišly často firmy o svoje uplatnění, zmizeli jim dodavatelé anebo se jejich produkty překonaly. Pokud chtějí jít dopředu, musí se vzdělání věnovat," dodala.

Role škol v celoživotním vzdělávání

"V celoživotním vzdělávání musí hrát významnou roli školy," řekl Jan Hán, šéf Ústavu celoživotního vzdělávání Západočeské univerzity, který odučí ročně jednotky miliónů "účastníkohodin" zaměstnanců průmyslových podniků a státní správy, učitelů škol i seniorů. Upozornil, že kvalita nabízených kurzů se nevyřeší trhem deformovaným dotacemi. "O to větší důraz musíme dávat na monitoring kvality a její kontrolu, aby se nezvyšovalo riziko inflace vzdělávání," dodal.

Podle Moniky Pokorné z ministerstva školství by se měly stát přirozeným centrem vzdělávání střední školy, což se už děje v rámci devět měsíců trvajícího projektu UNIV 2 - kraje. Pouze tak školy obstojí, když jde demografická křivka dolů a žáků ubývá, dodala.

Jazyky, počítače i finanční dovednosti

Rokycanská firma Hutchinson, která dostala z grantu Školení je šance pět miliónů korun, připravuje pro své lidi jazykové vzdělávání, kurzy počítačů a technických a finančních dovedností. "Preferujeme stabilitu zaměstnanců a snažíme se je nepropouštět, když se nám nehodí. Připravujeme je proto pro nové a náročné pozice v budoucnu," řekl Samir Poul, personální ředitel podniku s téměř 550 zaměstnanci. Středoškolským absolventům nabízí podnik program "Vo co de?", který je po dva roky školí v jazycích a technice.

Kromě lidí, kteří hledali práci nebo chtěli přejít na jinou, tu byli zaměstnavatelé hledající partnery ze vzdělávacích středisek, kteří by pro ně zařizovali školení, na nějž nemají personál, uvedla Strnadová. Potřebují je zejména na programy Vzdělávejte se a Školení je šance. Také díky nim klesá už druhý měsíc po více než ročním růstu nezaměstnanost na Rokycansku. "Na trhu práce je oživení a díky aktivní politice umisťujeme mnohem více lidí než loni," dodala.

Související témata:

Výběr článků

Načítám