Článek
Kriticky ohrožená sviňucha, původem z Kalifornského zálivu u Mexika, byla ohrožena nezákonným rybolovem, což dostalo mexickou vládu pod tlak, aby proti této praxi zakročila. Už např. před šesti lety jsme psali, že „za poslední dvě desetiletí jejich populace klesla o více než 90 procent“.
Biologové pak odhadovali, že v roce 2018 zbývalo pouhých 20 nebo i méně kusů, přičemž odborníci varovali, že těchto „mořských kraviček“ každý rok více zemře, než kolik se jich ročně narodí.
Zbývá jich asi tucet
Nejnovější monitorování situace však ukazuje, že jejich počet se od roku 2021 pravděpodobně nezměnil.
Kriticky ohrožení hlemýždi se vrátili do Francouzské Polynésie
Sledovací mise podle agentury Reuters uvedla, že bylo spatřeno asi tucet (konkrétně 10-13 jedinců) zdravě vypadajících sviňuch kalifornských, a to včetně mláďat. Odhad jejich počtu tak zůstává „zhruba stejný“ jako v říjnu 2021, kdy byl proveden poslední průzkum.
„Pro nás znamenají výsledky průzkumu jednu věc: ještě zvýšit naše odhodlání zachránit sviňuchu kalifornskou,“ uvedl prezident Sea Shepherd Pritam Singh. Nezisková organizace s hlavním sídlem v USA spolupracuje s mexickou vládou na řešení nezákonného rybolovu.
Zpráva společnosti Sea Shepherd navíc ukazuje pozitivní trend: více než 90procentní pokles počtu rybářských lodí v této oblasti.
Ochranáři jsou tak optimističtí a věří, že druh nesměřuje k vymření - zvlášť když budou pokračovat ochranná opatření.
Sviňucha kalifornská (Phocoena sinus), ve španělštině se používá též pojmenování vaquita marina – mořská kravička, je savec z řádu kytovců, čeledi sviňuchovitých a rodu Phocoena. Jde o endemický živočišný druh, který žije pouze na severu Kalifornského zálivu v Mexiku. Je nejmenším kytovcem na světě, dosahuje délky 120 až 150 cm a váhy od 30 do 55 kg. Vědci tyto sviňuchy popsali až v roce 1958. |