Článek
O experimentu informovala britská stanice BBC, která jej nazvala „zeleným pohřbem“. Jako první mají novou metodu použít dvě pohřební služby v St. Petersburgu na Floridě. Skotská firma, která drží patent, doufá, že se brzy najdou i zájemci v Evropě, kde je však nutné ještě přistoupit ke změnám legislativy, protože současné zákony tento způsob likvidace těla neumožňují.
Princip likvidace ostatků zemřelého spočívá v tom, že se tělo vloží do roztoku hydroxidu sodného o teplotě 180 stupňů pod tlakem deseti atmosfér. Zhruba dvě a půl až tři hodiny trvá, než se rozpustí měkká tkáň, která je poté odplavena městskou kanalizací. Výrobce systému zdůrazňuje, že odpad je naprosto sterilní a nejsou v něm ani stopy DNA.
Kosti jdou do kremulátoru
Zbylé kosti se pak zpracovávají v tzv. kremulátoru, což je proces, který se uplatňuje i při klasickém pohřbu žehem. Kremulátor rozmělní kostní tkáň na jemný popel a uloží do urny.
Další výhodou má být spolehlivé oddělení amalgámu od nebožtíkových zubů. Při běžném zpopelnění se rtuť z amalgámu vypaří, a tak zatěžuje ovzduší. Jen v Británii stojí za 16 procenty všech rtuťových výparů v ovzduší. Krematoria proto musela investovat do nákladných filtračních systémů.
Tvůrci technologie také zmiňují, že pohřby tímto způsobem jsou důstojné, pietní a tiché. Florida je jedním z prvních sedmi amerických států, které novou metodu povolily. Předchozí pokus v americkém Ohiu tamější soud zakázal. Naopak několik lidí už bylo s pomocí hydroxidu sodného pohřbeno v australském státě Queensland.