Článek
„Chceme o Librariovi hledat informace ve vatikánských archivech. Zatím jen víme, že byl prvním převorem českobudějovického kláštera dominikánů a zemřel roku 1281,” sdělila archeoložka Zuzana Thomová z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Dosud známe jen datum Librariovy smrti, z úmrtní desky. „O jeho reálném životě nevíme téměř nic a nejsme ani schopni spolehlivě rozhodnout, jestli existoval, nebo neexistoval. Jeho osobnost je ale po staletí uctívána,” řekl Daniel Kovář ze Státního okresního archivu v Českých Budějovicích.
Zmínka o jeho smrti je úřední opis tabule mrtvých z druhé poloviny 17. století. Tabule visela v klášterním ambitu. Je to jediná historická stopa.
Průzkum inicioval kardinál Duka
Loni v červnu vyzvedli vědci při záchranném výzkumu a geofyzikálním průzkumu klášterního kostela Obětování Panny Marie na českobudějovickém Piaristickém náměstí dřevěnou schránku, v níž byly kosti, seznam dělníků z oprav kláštera v roce 1893, noviny Národní politika z 18. července 1893 a básnická sbírka Z hlubin od Jaroslava Vrchlického.
Z ostatků odebrali pět vzorků, stáří určili radiokarbonovou metodou. Ve schránce bylo devět lidských kostí či zlomků a 32 kostí zvířat. Lidské kosti patří dospělému muži, ženě a třetímu člověku, jehož stáří odhadli na 14 až 25 let.
„Nejde o ostatky jednoho jedince, ale minimálně tří. Některé kosti byly pokryté zbytky tkaniny,” popsala Erika Průchová z Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.
Vzorky se odeslaly do univerzitní laboratoře v Georgii v USA. Nejstarší kost je ze 14. století, další ze 16. až 17. století. Z toho vyplývá, že to nejsou ostatky Libraria.
Našli jsme kosti bojovníků z bitvy u Lipan, hlásí odborníci
Archeologové našli při průzkumu v jižním gotickém zdivu kláštera i další dutinu, v níž je jiná dřevěná schránka s kostmi.
„Jestli najdeme, nebo nenajdeme Librariovy ostatky, není rozhodující, ale stálo by to za to zkusit,” poznamenal kardinál Dominik Duka, který průzkum inicioval a nyní tam sloužil mši.
Děkan katedrální kapituly Zdeněk Mareš uvedl, že biskupství by mělo v průzkumu pokračovat.
Nezvyklý nález krocana
Mezi nalezenými zvířecími kostmi je deset ostatků skotu, ovce či kozy, 17 kostí ptáků jako husa, kur a krocan, pět kostí se nepovedlo určit.
„Zajímavý je nález krocana, protože to je na našem území nepůvodní druh. Na jihu Čech se v písemných pramenech objevuje v roce 1578 v Krumlově, kdy měl třetí sňatek Vilém z Rožmberka a na svatební hostině se servírovaly stovky krocanů,” řekla Lenka Kovačiková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Kosti krocanů se často nacházejí v církevním prostředí.
Českému králi Přemyslu Otakarovi II. (1233–1278), řečenému „král železný a zlatý”, prý jeho zpovědník Librarius poradil, aby si založením kláštera vyprosil od Boha narození vytouženého potomka a dědice, pozdějšího krále Václava II. Přemysl Otakar II. České Budějovice založil.