Článek
Objekt, který se podle portálu Space.com nachází asi 1,6 miliardy kilometrů za trpasličí planetou Pluto (a tedy 6,6 miliardy km od nás), má tvar burského oříšku a je zcela rudý.
Jak uvádí zpráva Massachusettského technologického institutu (MIT), existují dvě teorie formování planet. Podle první, dosud významnější z nich, k tomu dochází tzv. hierarchickým nárůstem, když se menší objekty střetávají ve vysoké rychlosti, dokud nevytvoří větší strukturu.
Druhá teorie, nazývaná podle agentury Reuters „kolaps mraků“, počítá s tím, že v oblastech s větší koncentrací hmoty došlo ke vzniku velkých těles jemným shlukováním látek v malých rychlostech.
Dvě části vznikly nezávisle na sobě
Tři studie analyzovaly snímky asteroidu Arrokoth ve vysokém rozlišení pořízené sondou New Horizons a nenašly žádné známky po prudkém střetu, což naznačuje, že k nahromadění hmoty došlo mírným způsobem.
Simulace založené na základě nových dat předpokládají, že se dvě části tělesa zformovaly nezávisle na sobě kolapsem stejného mraku, a nakonec se hladce spojily dohromady.
Americká sonda New Horizons kolem planetky Arrokoth (Ultima Thule) proletěla už 1. ledna 2019. Data o krátkém setkání s jednou z mnoha planetek v Kuiperově pásu (oblast Sluneční soustavy rozprostírající se od oběžné dráhy Neptunu; jde o podobné seskupení těles jako hlavní pás planetek, ale mnohem větší – pozn. red.) však kvůli obří vzdálenosti sondy dorazila na Zemi až s velkým zpožděním.
Sonda New Horizons přestála průlet kolem planetky Ultima Thule
„Není to jen nějaká vesmírná brambora. Je to pozoruhodný svět s pozoruhodným příběhem,“ soudí americký profesor Bill McKinnonz z Washington University ve St. Louis, který vedl tým zpracovávající údaje o Arrokothu.
„Toto místo je daleko od Slunce. Tak daleko, že teploty jsou tam téměř na absolutní nule,“ řekl jeho spolupracovník Alan Stern. To vše podle něj „udržuje tyto objekty v jakési stabilitě či v časové kapsli“, kdy se oproti době jejich vzniku mnoho nemění. Pohled na ně je tak pohledem na počátky Sluneční soustavy.
Výzkum Arrokothu tedy podle odborníků ukázal, že i samotné planety nejspíše vznikly náhle, za pár set let, kdy v oblastech s větší koncentrací hmoty došlo k náhlému vzniku velkých těles.
Podle agentury Reuters je každopádně třeba stahovat a analyzovat další údaje ze sondy, abychom vše mohli určit přesněji. A tento úkol může zabrat další rok.
Opravdu vypadá planetka Ultima Thule jako sněhulák? Vědci změnili názor
Arrokoth je transneptunické těleso Kuiperova pásu, které bylo v roce 2014 objeveno Hubbleovým teleskopem při zkoumání možných cílů pro sondu New Horizons. V červenci 2015 tato sonda úspěšně proletěla kolem Pluta a v srpnu téhož roku byl Arrokoth vybrán jako další cíl její mise. K průletu sondy New Horizons kolem tělesa došlo ráno 1. ledna 2019 SEČ.
Na základě jasnosti a vzdálenosti Arrokothu byla stanovena velikost objektu 30 až 45 kilometrů a oběžná perioda 293 let.
Objekt, nejprve předběžně označený jako 2014 MU69, byl nazýván Ultima Thule podle návrhu z internetové debaty. Tento název však nebyl oficiálním, jen přezdívkou pro účely mise New Horizons. Loni v listopadu bylo vybráno oficiální jméno Arrokoth. Výraz pochází z mrtvého jazyka indiánského kmene Powhatanů a označuje nebe.