Článek
Festival kosmických aktivit Czech Space Week pořádá ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest a pražským planetáriem a hvězdárnou. V pěti dnech chce seznámit firmy, investory, start-upy, studenty či děti se vším důležitým, co hýbe českým kosmickým odvětvím.
Událost Space2Business je průmyslový den kosmických firem společně s mezinárodní konferencí, B2B sekcí a veletrhem. Cílem je podporovat podnikání v kosmickém průmyslu a vytvářet nová obchodní partnerství.
„Událost navazuje na sérii Kosmických průmyslových dní, které se konaly na předchozích ročnících. Tentokrát akce věnuje zvláštní pozornost spolupráci napříč celou Evropou a se státy z Afriky a Blízkého východu,“ stojí v tiskové zprávě festivalu.
Představit se zde má i nová mise brněnské společnosti TRL Space Systems, která v druhé polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země vlastní družici nesoucí název Troll - má jít o největší komerční družici od založení Česka, která navíc pomůže zabezpečit vesmírný prostor.
Válka na Ukrajině i ženy v kosmickém průmyslu
V rámci akce se uskuteční též panelová diskuse na téma Space Together se zástupci kosmických agentur z celého světa.
Konference s názvem České uživatelské fórum Copernicus se dotkne dopadů války na Ukrajině a na akci Space4Women vystoupí české ženy, kterým se podařilo prosadit v oblasti kosmického průmyslu s přesahem do dalších technických oborů.
Pražská hvězdárna a planetárium pak uspořádá minikonferenci „Příští zastávka: Vesmír“, která je určená pro studenty středních a vysokých škol se zájmem o dění v kosmickém průmyslu.
Organizátoři již dříve avizovali, že týdenní akce také přiblíží, co nového chystá Evropská agentura pro kosmický program (EUSPA), která sídlí v Praze.
Tématem mají být i úspěchy ČR v Evropské vesmírné agentuře (ESA). Tím nejčerstvějším je výběr českého stíhacího pilota Aleše Svobody do nového záložního týmu astronautů ESA.
Zájemci se dozvědí informace též např. o evropské misi Juice, jejíž sonda by měla příští rok odletět k planetě Jupiter a jejím měsícům.
Za připomenutí stojí, že na observatoři La Silla v chilské poušti Atacama se minulý týden slavnostně uvedl do provozu dalekohled E125, který modernizovala hradecká firma ProjectSoft a budou ho na dálku ovládat odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. V rámci projektu PLATOSpec mají pozorovat hlavně tzv. exoplanety.