Článek
Raketa Atlas V od United Launch Alliance (ULA), společného podniku firem Boeing a Lockheed Martin, vynesla na zemskou orbitu 27 satelitů Kuiper od Amazonu. Tyto satelity jsou prvními z celkového počtu přes 3200 kusů, které Amazon plánuje umístit na nízkou oběžnou dráhu Země v rámci projektu Kuiper, pojmenovaného podle pásu naší Sluneční soustavy.
- Kuiperův pás je oblast Sluneční soustavy rozprostírající se od oběžné dráhy Neptunu až do vzdálenosti 50 AU (1 AU = vzdálenost mezi Zemí a Sluncem, tj. cca 150 milionů km). Jedná se o podobné seskupení těles jako tzv. hlavní pás planetek, avšak mnohem větší.
Po umístění na oběžnou dráhu družice dosáhnou výšky téměř 630 kilometrů nad zemským povrchem, informovala před startem rakety agentura AP.
Termíny a odklady
Amazon zakladatele Jeffa Bezose, jenž vede i vlastní kosmickou společnost Blue Origin, chce na oběžnou dráhu umístit celkem konkrétně 3236 těchto satelitů, které mají poskytovat rychlé a cenově dostupné internetové služby po celém světě. Společnost již pro svůj projekt Kuiper zakoupila desítky raketových startů od ULA i Blue Origin.
Je třeba připomenout, že mise za účelem nasazení prvních operačních satelitů Kuiper byla odložena o více než rok – Amazon původně doufal, že první várku vypustí už začátkem roku 2024.
Společnost navíc čelí termínu stanovenému americkou Federální komisí pro komunikaci, která jí ukládá povinnost nasadit polovinu konstelace, tedy 1618 satelitů, do poloviny roku 2026. Kvůli pomalejšímu začátku ale podle analytiků Amazon pravděpodobně požádá o odklad tohoto termínu.
Podle agentury Reuters by Bezosova firma mohla letos poslat do vesmíru ještě pět takových misí s družicemi Kuiper.
Snaha vyhovět astronomům
Už v roce 2023 byly vypuštěny dva zkušební satelity, které na orbitu vynesla rovněž raketa Atlas V.
Selfie mode: Activated. Except this time, from space. 🛰️ 🤳
— Amazon News (@amazonnews) December 20, 2023
Check out this cool image captured on board KuiperSat-1, one of @ProjectKuiper's two prototype satellites currently in orbit around planet Earth. pic.twitter.com/dbD2BGHBB4
Zástupci projektu nyní uvedli, že jejich poslední verze doznala významných zlepšení.
Nové družice jsou mj. potaženy speciální vrstvou, která má rozptylovat odražené sluneční světlo ve snaze vyhovět astronomům. Ti si stěžují na čím dál početnější systémy družic na nízké oběžné dráze, které podle některých kazí pozorování vesmíru, zatímco podle jiných hrozí jejich srážky.
Co se týká konkurence, tak Muskova SpaceX vypustila od roku 2019 už přes 8000 satelitů Starlink, z toho se na oběžné dráze ve výšce nejméně 550 kilometrů nad Zemí stále nachází více než 7000 družic. V neděli večer oslavila SpaceX 250. start systému Starlink.
Britská konstelace družic OneWeb se pohybuje v řádu stovek kusů umístěných na o něco vyšší, ale oficiálně stále tzv. nízké oběžné dráze – ta podle internetového časopisu Kosmonautix začíná nad hranicí atmosféry, tedy zhruba 150 kilometrů nad povrchem, a končí někde okolo 2000 km vysoko.
Projekt Kuiper je každopádně jednou z karet, na které v současnosti Amazon hodně sází – a staví to tuto firmu do přímé konkurence nejen se Starlinkem, ale také s globálními poskytovateli telekomunikačních služeb, jako jsou AT&T a T-Mobile. Společnost propaguje službu jako zásadní přínos pro odlehlé venkovské oblasti, kde je připojení k internetu omezené či zcela chybí.