Článek
Družici Aeolus o hmotnosti 1,3 tuny dochází palivo a klesá o kilometr denně. Přestože velká část shoří v atmosféře, očekává se, že nějaké úlomky dosáhnou povrchu planety, a to s největší pravděpodobností koncem července nebo začátkem srpna.
Agentura uvedla, že se při prvním manévru svého druhu pokusí s pomocí zbývajícího paliva bezpečně nasměrovat Aeolus tak, aby skončil v odlehlých částech oceánu.
„Tento asistovaný pokus o návrat jde nad rámec bezpečnostních předpisů pro misi, která byla naplánována a navržena na konci 90. let,“ uvedl Tim Flohrer, vedoucí kanceláře ESA pro vesmírný odpad.
Aeolus obíhá planetu ve výšce 320 km. Pět let měřil rychlost a směr větru, aby pomohl zlepšit předpovědi počasí. Jeho palivo je už ale téměř spotřebováno - a gravitace ji táhne dolů, k čemuž přispívá i sluneční aktivita.
Jakmile satelit dosáhne výšky 280 km nad povrchem planety, řízení mise v Německu během několika dní provede řadu manévrů, aby se dostal na oběžnou dráhu ve výšce 150 km.
Jedna z posledních změn v trajektorii by pak nasměrovala Aeolus k pádu do oceánu daleko od pevniny. ESA k tomu uvádí, že je nemožné uvést přesné načasování.