Článek
A co víc, zvířata prý při těchto fotografiích natáčela hlavu tak, aby na snímky viděla levým okem, což je projev spojovaný s negativními stimuly. Informace z levého oka zpracovává pravá mozková hemisféra, tedy oblast, která je podle vědců zaměřená na nepřátelské prostředí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
"Je už dlouho známo, že koně jsou společensky vyspělá zvířata, ale teď je to poprvé, co jsme potvrdili, že mohou rozlišovat mezi pozitivními a negativními výrazy lidského obličeje," tvrdí spoluautorka výzkumu Amy Smithová ze Sussexské univerzity. Zajímavý je podle ní také fakt, že umění "číst" lidské emoce ovládají koně bez rozdílu druhu.
Rozpoznávání rozzlobených tváří může sloužit jako varovný systém
Zvířata, pocházející z chovů v jižní Anglii, nicméně vykazovala údajně mnohem silnější reakci při demonstraci rozzlobených obličejů než při ukázce těch šťastných.
"Rozpoznávání rozzlobených tváří může sloužit jako varovný systém, který umožňuje koním připravit se na negativní lidské chování, například na hrubé zacházení," vysvětlila Smithová.
Předchozí výzkum Sussexské univerzity ze srpna loňského roku ukázal, že koně umějí 17 různými výrazy obličeje vyjádřit svou náladu. To je prý o jeden výraz více, než je tomu u psů a o čtyři více než u šimpanzů. Zato kočky prý mají k dispozici výrazů jednadvacet. Takto široký repertoár je prý dán rozsahem pohybu vousů a uší.