Článek
Podle předpovědi vědců z americké NASA se kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS nejblíže k Zemi dostane v sobotu 12. října, a to do vzdálenosti přibližně 71 milionů kilometrů. Při jasné obloze by měla být i na území České republiky pozorovatelná pouhým okem.
Jak kometu na noční obloze najít?
Vidět bude ještě další zhruba týden, její jasnost bude klesat, viditelnost ohonu by se ale mohla zlepšovat. Pokud vše vyjde, budou lidé svědky jevu, který se odehrává jednou za desítky tisíc let.
Zájemci mohou kometu pozorovat vlevo od jasné hvězdy Arctur, kterou podle astronomů snadno najdou, protože k ní míří zahnutá oj Velkého vozu (neboli ocas Velké medvědice), jak můžeme vidět na přiložené mapce.
„V Česku se začne se objevovat nad jihozápadním obzorem asi hodinu po západu Slunce jako světlá skvrna s náznakem ohonu,“ sdělili experti z Hvězdárny a planetária Brno. Dodali, že tou dobou bude výhled rušit Měsíc, ale jev lze zahlédnout z míst s dobrým rozhledem a daleko od pouličního osvětlení.
Pokud vše vyjde, budou lidé svědky jevu, který se odehrává jednou za desítky tisíc let.
Co se týká dalšího osudu této komety, následně by měla putovat po značně protáhlé dráze směrem na periferii Sluneční soustavy. Předpokládá se, že se v roce 2237 ocitne ve vzdálenosti 200krát větší, než se pohybuje naše planeta kolem Slunce.
Kometa Tsuchinshan-ATLAS
Donedávna prakticky neznámá vlasatice poprvé v lednu 2023 uvízla v zorném poli detektorů Observatoře na Purpurové hoře v čínském Nankingu (Tsuchinshan znamená transkripci názvu observatoře), v únoru pak jihoafrického robotického dalekohledu pro vyhledávání blízkozemních planetek systému ATLAS (z angl. Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Odtud její poněkud krkolomný název C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).
zdroj: Česká astronomická společnost