Článek
Raketa s šedesátkou satelitů odstartovala v neděli ve 14:25 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral. Kolem Země těchto aparátů od SpaceX nyní krouží už přes 830.
Falcon 9 launches 60 Starlink satellites – one step closer to providing high-speed broadband internet to locations where access has been unreliable, expensive, or completely unavailable pic.twitter.com/3J06rSFBqm
— SpaceX (@SpaceX) October 18, 2020
Družice se od nosiče zdárně oddělily, jak je velmi dobře vidět na úvodním videu, které zprostředkovala agentura AP. Poté se mohly začít umísťovat na svou příslušnou orbitu.
Opětovné používání raketových stupňů
Ještě předtím se první stupeň rakety Falcon 9, který se teď využil pošesté, po splnění úkolu vrátil na Zemi, když bez problémů dosedl v Atlantském oceánu na firemní přistávací plošině pojmenované Of Course I Still Love You.
Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship pic.twitter.com/mGBLwsC6Gs
— SpaceX (@SpaceX) October 18, 2020
Jde o druhé říjnové vynesení Starlinků do kosmu. Jejich počty chce Muskova společnost rychle zvyšovat. Letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům – mimo jiné z důvodu současné epidemie koronaviru či počasí – není možné.
Musk poslal do kosmu už třináctou várku kontroverzních Starlinků
Cílem původně bylo do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části Spojených států a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.
To se nezamlouvá astronomům, kteří se obávají, že potenciálně vzniklý „kosmický odpad” bude narušovat jejich vědecká pozorování oblohy. Rovněž mohou hrozit srážky s dalšími objekty svištícími kolem naší planety.