Článek
Na oběžnou dráhu kameru vynese družice TROLL brněnské kosmické společnosti TRL Space.
Na rozdíl od běžné kamery dokáže hyperspektrální kamera zachytit snímky ve více barvách, což umožňuje detailní rozlišení různých jevů na základě jejich specifického odrazu světla.
Díky tomu má kamera velký potenciál pro odhalování environmentálních problémů, jako jsou nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků či monitorování stavu vegetace.
Čeští inženýři se podílejí na misi, která „půjde na rande s kometou“
Ochrana přírody z oběžné dráhy
Snímky využije Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Díky této pokročilé technologii budeme schopni zpřesnit naši dozorovou činnost a odhalit protiprávní poškozování životního prostředí, o kterém bychom se jinak ani nemuseli dozvědět,“ uvedl její ředitel Petr Bejček.
Spolupráce s ČIŽP je součástí širšího projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR. Vede jej tým kartografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který má na starosti vývoj celé metodiky pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země.
Vedle ČIŽP si bude satelitní snímky z hyperspektrální kamery moci pořídit jakákoliv instituce a subjekt v Česku i jinde. Nad územím republiky má satelit proletět každý druhý den, TRL Space chce zahájit první snímkování Evropy letos na podzim.
Záložní astronaut Aleš Svoboda letos zahájí výcvik
„Prošlapáváme novou, komerční cestu. Investovali jsme do stavby a vypuštění vlastního satelitu. Ten budeme provozovat a data z něj prodávat,“ sdělil Novinkám generální ředitel společnosti TLR Space Petr Kapoun.
Data důležitá i pro bezpečnost
Firma se dlouhodobě zabývá výrobou minisatelitů na míru a má v této oblasti bohaté zkušenosti. Projektem s hyperspektrální kamerou se pouští na zcela nový trh.
„Prodej dat generuje miliony korun ročně a naši firmu a tým to posouvá do další skvělé etapy. Mám radost, že prvního zákazníka máme právě v Česku,“ uvedl ke spolupráci s ČIŽP Kapoun.
TROLL bude družice s hyperspektrální kamerou, což je unikátní nejen v rámci České republiky, ale i na celosvětové úrovni. Družic, které poskytují snímky ve vysokém rozlišení, se totiž na zemské orbitě dosud pohybuje pouze velmi málo.
„Podobné satelity navíc nepokrývají Českou republiku. Česko získá unikátní příležitost využít důležitá data například v zemědělství, ochraně životního prostředí či v bezpečnosti,“ doplnil Petr Boháček z vedení TRL Space.